ΣΠΟΡ

Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για Παναθηναϊκό και ΑΕΛ με ισοπαλίες

Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για Παναθηναϊκό και ΑΕΛ με ισοπαλίες
Ισοπαλία στην Πάτρα για Παναχαϊκή και Παναθηναϊκό EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 με την Παναχαϊκή στην Πάτρα και πήρε την πρώτη θέση του 8ου ομίλου στην προκριματική φάση του Κυπέλλου. Ισόπαλο ήταν και το τοπικό ντέρμπυ Αναγέννησης Καρδίτσας-ΑΕΛ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη 2η θέση από την Πατρινή ομάδα.

Με πολλές αλλαγές ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλή απόδοση στην Πάτρα, αλλά κατάφερε να προηγηθεί με μια καλή αντεπίθεση του Χατζηγιοβάνη και «τελείωμα» του Χίλιεμαρκ, αφύλακτος μπροστά στον Κώστα Χαλκιά (ένα ακόμη σουτ του Λουντ καταγράφηκε στη στατιστική των «πράσινων»).

18787902


(Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν το γκολ του Χίλιεμαρκ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ)

Η Παναχαϊκή, που ήθελε καλύτερο αποτέλεσμα από την ΑΕΛ για να περάσει εκείνη, είχε μια καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Φουρλάνου, που έδιωξε δύσκολα ο Βλαχοδήμος και ισοφάρισε με εύστοχο πέναλτυ του Αργυρόπουλου.

1 4305632


(Το πέναλτυ της Παναχαϊκής - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Το 2ο ημίχρονο δεν είχε σχεδόν καθόλου φάσεις μέχρι το 75 και απλά η συμμετοχή του νεαρού Εμμανουηλίδη και του Τζανδάρη μετά την πολύμηνη απουσία του, παρουσίασε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

4305808


(Επιστροφή στη δράση για τον Τζανδάρη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Στα τελευταία 15 λεπτά η Παναχαϊκή βγήκε μπροστά για το 2ο γκολ, με κάποια στημένα, στα οποία ανέβηκε και ο Χαλκιάς για να σκοράρει, ενώ ένα καλό σουτ του Χατζηγιοβάνη πέρασε δίπλα από το δοκάρι της Παναχαϊκής.

1 4305597


(Ρεκόρ από τον Κώστα Χαλκιά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής σε ηλικία 43 ετών, έξι μηνών και 2 ημερών, γίνεται ο μεγαλύτερος παίκτης που αγωνίζεται στο Κύπελλο Ελλάδας, σπάζοντας κατά 2μιση χρόνια το ρεκόρ του Κιάσσου από τον περασμένο Ιανουάριο.

12 4305820


(Πολύ κακό παιχνίδι στην Καρδίτσα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΙΟΣ ΧΑΣΙΑΛΗΣ)

Στην Καρδίτσα το ματς ήταν ακόμη χειρότερο, με ελάχιστες φάσεις και ένα γκολ του Ναζλίδη στο 82 να ακυρώνεται για την ΑΕΛ, που πήρε πάντως την πρόκριση στην ισοβαθμία, καθώς είχε κερδίσει την Παναχαϊκή στο μεταξύ τους ματς.

Προκρίθηκαν στους 16

Απομένουν 2 ακόμη εισιτήρια για τα νοκ άουτ, στο 2ο όμιλο (Απόλλων Π. ή Λεβαδειακός) και στον 6ο όμιλο (Εργοτέλης ή Παναιτωλικός). Στους 16 ως "ισχυροί" (πρώτοι των ομίλων) θα είναι οι: ΟΦΗ, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Ατρόμητος, Ολυμπιακός, Ξάνθη και Παναθηναϊκός. "Αδύναμοι" θα είναι οι Πλατανιάς, Λαμία, Τρίκαλα, Αστέρας Τρ. και ΑΕΛ καθώς και οι δύο που θα προκύψουν από τα παραπάνω παιχνίδια. Τέλος ΠΑΣ Γιάννινα και Πανιώνιος έχουν περάσει από τον 7ο όμιλο και μένει να κριθεί η πρώτη θέση (θα την κατακτήσει ο Πανιώνιος με νίκη στο Αίγιο ή ισοπαλία 3-3 και πάνω).

Κύπελλο Ελλάδας 3η αγωνιστική

Τρίτη 28 Νοεμβρίου

ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης 2-1
Σπάρτη - Ατρόμητος 0-4
Ηρακλής - Πλατανιάς (ματαιώθηκε)
Απόλλων Λάρισας - Λαμία 0-2
Πανσερραϊκός - Ξάνθη 1-2
Άρης - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Τετάρτη 29 Νοεμβρίου

Αχαρναϊκός - Αστέρας Τρίπολης (ματαιώθηκε)
Αιγινιακός - ΠΑΟΚ 0-5
Τρίκαλα - Κέρκυρα 0-0
Κισσαμικός - Ολυμπιακός 1-1
Αν. Καρδίτσας - ΑΕΛ 0-0
Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 1-1 (40 πεν. Αργυρόπουλος / 29 Χίλιεμαρκ)

Πέμπτη 30 Νοεμβρίου

Εργοτέλης - Παναιτωλικός (15:00)
Απόλλων Πόντου - Λεβαδειακός (17:15)
Παναιγιάλειος - Πανιώνιος (17:15)
Καλλιθέα - ΑΕΚ (19:30)

Το πανόραμα του Κυπέλλου Ελλάδας

1ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ηρακλής - ΟΦΗ (ματαιώθηκε)
Πλατανιάς - Απόλλων Σμύρνης 1-0

2η αγωνιστική
ΟΦΗ – Πλατανιάς 1-0
Απόλλων Σμύρνης - Ηρακλής (ματαιώθηκε)

3η αγωνιστική
ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης 2-1
Ηρακλής - Πλατανιάς (ματαιώθηκε)

Η βαθμολογία: ΟΦΗ 9, Πλατανιάς 6, Απόλλων 3, Ηρακλής 0

*Ο Ηρακλής αποσύρθηκε από τη διοργάνωση και οι ομάδες κερδίζουν άνευ αγώνα τις αναμετρήσεις.

2ος όμιλος

1η αγωνιστική
Αιγινιακός-Απόλλων Πόντου 0-1
ΠΑΟΚ -Λεβαδειακός 2-1

2η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου-ΠΑΟΚ 0-1
Λεβαδειακός-Αιγινιακός 5-0

3η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου-Λεβαδειακός
Αιγινιακός-ΠΑΟΚ 0-5

Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 9, Λεβαδειακός 3, Απόλλων Π. 3, Αιγινιακός 0

3ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΑΕΚ-Λαμία 2-0
Καλλιθέα-Απόλλων Λάρισας 1-2

2η αγωνιστική
Απόλλων Λάρισας-ΑΕΚ 0-7
Λαμία- Καλλιθέα 1-0

3η αγωνιστική
Απόλλων Λάρισας-Λαμία 0-2
Καλλιθέα-ΑΕΚ

Η βαθμολογία: ΑΕΚ 6, Λαμία 6, Απόλλων Λ. 3, Καλλιθέα 0

4ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ατρόμητος-Κέρκυρα 1-0
Σπάρτη-Τρίκαλα 1-3

2η αγωνιστική
Τρίκαλα-Ατρόμητος 1-1
Κέρκυρα-Σπάρτη 6-1

3η αγωνιστική
Τρίκαλα-Κέρκυρα 0-0
Σπάρτη-Ατρόμητος 0-4

Η βαθμολογία: Ατρόμητος 7, Τρίκαλα 5, Κέρκυρα 4, Σπάρτη 0

5ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 2-1
Κισσαμικός-Αχαρναϊκός 1-0

2η αγωνιστική
Αχαρναϊκός-Ολυμπιακός 0-3
Αστέρας Τρίπολης-Κισσαμικός 2-1

3η αγωνιστική
Αχαρναϊκός-Αστέρας Τρίπολης (ματαιώθηκε)
Κισσαμικός-Ολυμπιακός 1-1

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 7, Αστέρας Τρ. 6, Κισσαμικός 4, Αχαρναϊκός 0

*Ο Αχαρναϊκός αποβλήθηκε από τη Football League

6ος όμιλος

1η αγωνιστική
Πανσερραϊκός -Εργοτέλης 2-0
Ξάνθη- Παναιτωλικός 2-0

2η αγωνιστική
Εργοτέλης-Ξάνθη 2-4
Παναιτωλικός-Πανσερραϊκός 2-0

3η αγωνιστική
Εργοτέλης-Παναιτωλικός
Πανσερραϊκός-Ξάνθη 1-2

Η βαθμολογία: Ξάνθη 9, Παναιτωλικός 3, Πανσερραϊκός 3, Εργοτέλης 0

7ος όμιλος

1η αγωνιστική
Πανιώνιος-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1
Παναιγιάλειος-Άρης 0-1

2η αγωνιστική
ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιγιάλειος 3-0
Άρης-Πανιώνιος 1-2

3η αγωνιστική
Παναιγιάλειος-Πανιώνιος
Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Η βαθμολογία: ΠΑΣ Γιάννινα 5, Πανιώνιος 4, Άρης 4, Παναιγιάλειος 0

8ος όμιλος

1η αγωνιστική
Παναχαϊκή-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0
Παναθηναϊκός- ΑΕΛ 2-0

2η αγωνιστική
ΑΕΛ-Παναχαϊκή 3-0
Αναγέννηση Καρδίτσας-Παναθηναϊκός 1-2

3η αγωνιστική
Παναχαϊκή-Παναθηναϊκός 1-1
Αναγέννηση Καρδίτσας-ΑΕΛ 0-0

Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 7, ΑΕΛ 4, Παναχαϊκή 4, Αναγέννηση Καρδίτσας 1

• Από κάθε όμιλο προκρίνονται δύο ομάδες στους 16, με γκρουπ ισχυρών (οι πρώτοι) και γκρουπ ανίσχυρων (οι δεύτεροι) / με έντονο χρώμα οι ομάδες, που ήδη έχουν προκριθεί.
• Σε περίπτωση ισοβαθμίας, για την τελική κατάταξη των ομάδων θα ληφθούν υπόψη, κατά σειρά, τα ακόλουθα κριτήρια:1.Περισσότεροι βαθμοί στους αγώνες μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν 2.Διαφορά τερμάτων στους αγώνες μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν 3.Καλύτερη επίθεση σε όλους τους αγώνες του ομίλου 4.Καλύτερη άμυνα σε όλους τους αγώνες του ομίλου.

ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ





ΔΗΜΟΦΙΛΗ