Premier League: Νίκη στις καθυστερήσεις για τη Σίτυ

Ξέσπασμα του Γκουαρντιόλα για τη νίκη της Μάντσεστερ Σίτυ στις καθυστερήσεις REUTERS/Andrew Yates

Η Μάντσεστερ Σίτυ φλέρταρε με τη 2η ισοπαλία της στη σεζόν στην αναμέτρηση με τη Σαουθάμπτον, αλλά το γκολ του Στέρλινγκ στις καθυστερήσεις της επέτρεψε να κάνει τη 13η νίκη της. Εμφατικές νίκες για Άρσεναλ και Λίβερπουλ στη 14η αγωνιστική της Premier League, ενώ ο Ρούνεϊ με χατ τρικ και γκολ πίσω από το κέντρο χάρισε ένα πολύτιμο τρίποντο στην Έβερτον, στο ντέρμπυ με τη Γουέστ Χαμ στις χαμηλές θέσεις τη βαθμολογίας.

Το γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του Ραχίμ Στέρλινγκ «έσωσε» τη Μάντσεστερ Σίτυ από μια απρόβλεπτη γκέλα με τη Σάουθαμπτον, που είχε ισοφαρίσει με το Ρομέου το αυτογκόλ του Φαν Ντάικ.

2017 11 29T220304Z 1942929306 RC1C1E7A7700 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MCI SOU

(Το γκολ του Στέρλινγκ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων - Πηγή: REUTERS/Andrew Yates)

Ο Άγγλος διεθνής επιθετικός με σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το 2-1 στην έδρα της Σίτυ και διατήρησε το +8 από τη Γιουνάιτεντ στη μάχη της κορυφής. Ο Στέρλινγκ είχε βάλει και το νικητήριο γκολ στα τελευταία λεπτά στην έδρα της Χάντερσφιλντ την Κυριακή, ενώ η Σίτυ έκανε ρεκόρ με σερί 12 νικών (είχε 11 από το 2015). Η καλύτερη επίδοση σερί νικών στην Premier League είναι 14 απ' την Άρσεναλ, αλλά μέσα σε μία σεζόν είναι 13 από Άρσεναλ και Τσέλσι.

2017 11 29T220215Z 1959758344 RC1443A141A0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MCI SOU

("Ήρωας" της τελευταίας στιγμής ο Στέρλινγκ (ν.7) - Πηγή: Action Images via REUTERS/Lee Smith)

Στο Μπριτάνια η Λίβερπουλ έβαλε γκολ με το Μανέ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Στόουκ απειλούσε με ισοφάρισε. Ο Κλοπ έβαλε αλλαγή στο 67 το Σαλάχ και αυτός πρόλαβε να βάλει δύο γκολ και να της δώσει το εκτός έδρας τρίποντο.

2017 11 29T220101Z 641601925 RC1E1F8770C0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND STK LIV

(12 γκολ για το Σαλάχ με τα 2 επί της Στόουκ - Πηγή: REUTERS/Eddie Keogh)

Δύο γκολ και για το Ζιρού στο άνετο 5-0 της Άρσεναλ επί της Χάντερσφιλντ πριν το ντέρμπυ με τη Μάντσεστερ Γιουν., ενώ η Τσέλσι με το μονότονο 1-0 επί της Σουόνσι παραμένει μαζί με τους «κανονιέρηδες» στην 4άδα.

18788566

(Δύο γκολ ο Ζιρού για την Άρσεναλ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA)

Τέλος η Έβερτον ανακοίνωσε την πρόσληψη του Αλαρντάις και ο Ρούνεϊ έβαλε τρία γκολ στην αναμέτρηση με τη Γουέστ Χαμ, σκοράροντας το 3ο πίσω από το κέντρο και την ομάδα του να σταματά το αρνητικό σερί της και να ανεβαίνει στη 13η θέση.

2017 11 29T213102Z 1076065603 RC153271C1A0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND EVE WHU

(Ο Ρούνεϊ σκοράρει με σουτ πίσω από τη σέντρα - Πηγή: REUTERS/Phil Noble)

Τετάρτη
Μπόρνμουθ - Μπέρνλι 1-2 (79 Κινγκ / 36 Γουντ, 65 Μπρέιντι)
Άρσεναλ - Χάντερσφιλντ 5-0 (3 Λακαζέτ, 67, 87 Ζιρού, 69 Αλέξις Σάντσες, 72 Εζίλ)
Τσέλσι - Σουόνσι 1-0 (55 Ρίντιγκερ)
Έβερτον - Γουέστ Χαμ 4-0 (18, 28, 67 Ρούνεϊ, 78 Άσλεϊ Γουίλιαμς)
Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 2-1 (47 αυτ. Φαν Ντάικ, 90+6 Στέρλινγκ / 75 Ρομέου)
Στόουκ Σ. – Λίβερπουλ 0-3 (17 Μανέ, 77, 83 Σαλάχ)

Η βαθμολογία: 1.Μάντσεστερ Σ. 40 (+35 γκολ), 2.Μάντσεστερ Γ. 32 (+24), 3.Τσέλσι 29 (+14), 4.Άρσεναλ 28 (+12), 5.Λίβερπουλ 26 (+10), 6.Μπέρνλι 25 (+3), 7.Τότεναμ 24 (+10).