Campionato: Στη Γιουβέντους το ντέρμπυ κορυφής με τη Νάπολι

Με σκόρερ τον Ιγκουαΐν η Γιουβέντους πέρασε από την έδρα της Νάπολι ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / CESARE ABBATE

Η Γιουβέντους ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπυ κορυφής του Ιταλικού πρωταθλήματος με τη Νάπολι στο Σαν Πάολο. Αυτός που έκρινε το ματς ήταν και πάλι ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν και η Γιουβέντους με το 0-1 πλέον πλησίασε τη Νάπολι στον έναν πόντο βάζοντας "φωτιά" στη μάχη της κορυφής της Serie A.

Η Γιουβέντους έβαλε νωρίς γκολ στο Σαν Πάολο και έβαλε τη Νάπολι στην πιεστική θέση να κυνηγά στο σκορ, με τον κόσμο να ζητά φορτικά πριν το ματς το τρίποντο, που θα άνοιγε ακόμη περισσότερο τη μεταξύ τους διαφορά.

18797506

(Ο Ιγκουαΐν μόλις έχει ανοίξει το σκορ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / CIRO FUSCO)

Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν σκόραρε για μια ακόμη φορά απέναντι στην προηγούμενη ομάδα του, μόλις στο 13 και πανηγύρισε απευθυνόμενος στην κερκίδα, που τον αποδοκίμαζε από τη σέντρα, αποκαλώντας τον «σκ…..άνθρωπο».

18797509

("Δεν σας βλέπω" ήταν η αντίδραση του Ιγκουαΐν στις ύβρεις, μετά το γκολ του - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / CIRO FUSCO)

Η Γιουβέντους έκλεισε τους διαδρόμους και δεν επέτρεψε στους παίκτες της Νάπολι να βγάλουν φάση μέσα από την περιοχή του Μπουφόν.

18797571

(Ο Μέρτενς (αρ.) περιορίστηκε στο α ημίχρονο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / CIRO FUSCO)

Μετά από ένα 15λεπτο πίεσης της Νάπολι στο ξεκίνημα του β ημιχρόνου και κάποιων ευκαιριών, η Γιουβέντους πήγε και πάλι το παιχνίδι στο ρυθμό, που ήθελε και ουσιαστικά κατάφερε εύκολα να πάρει το τρίποντο.

18797761

(Προσπάθεια του Ινσίνιε για τη Νάπολι - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / CESARE ABBATE)

Ήταν μάλιστα εκείνη, που έχασε την καλύτερη ευκαιρία για να κάνει το 0-2 με τον Ματουιντί να πλασάρει από τα 3 μέτρα πάνω από το δοκάρι του Ρέινα.

Νίκη με παίκτη παραπάνω η Ρόμα

Μόλις στο 9 ο Φελίπε της ΣΠΑΛ αποβλήθηκε με χρήση VAR για φάουλ στον Ντζέκο και η Ρόμα με παίκτη παραπάνω, δεν είχε πρόβλημα να πάρει το τρίποντο νικώντας 3-1.

18797138

(Ο Ντζέκο (ν.9) βάζει το πρώτο γκολ της Ρόμα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ALESSANDRO DI MEO)

Ο Κώστας Μανωλάς με το νέο του πλέον συμβόλαιο, επέστρεψε στην 11άδα των Ρωμαίων, που ανέβηκαν στους 34 βαθμούς.