Super League: Ξέσπασε ο ΠΑΟΚ, «διπλό» στη Ξάνθη

"Πέταγε" στη βροχή ο ΠΑΟΚ EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM

Πρώτη εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα της Super League Σουρωτή, με το εντυπωσιακό 3-0 επί της Ξάνθης στα Πηγάδια. 4η διαδοχική νίκη για τον Αστέρα Τρίπολης με 4-0 επί της Κέρκυρας, που βλέπει πλέον 5άδα μετά από 13 αγώνες.

Στη βροχερή Ξάνθη, το έργο των ποδοσφαιριστών ήταν δύσκολο, όμως ο ΠΑΟΚ έκλεισε τους γηπεδούχους στα καρέ τους με πολλά στημένα και σε ένα από αυτά βρήκε το γκολ με το Ντε Λούκας να στέλνει την μπάλα στην εστία της ομάδας του.

4307940

(Με κουβάδες άδειασαν το νερό από τους πάγκους - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

4308270

(Το αυτογκόλ του Ντε Λούκας - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ)

Στο 28 ο Πασχαλάκης έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε εκτέλεση φάουλ του Μεχία, καθώς απογειώθηκε στη γωνία του και ακούμπησε την μπάλα, που βρήκε στο δοκάρι (η καλύτερη ευκαιρία για την Ξάνθη) και ο Δικέφαλος λίγο μετά, με συνδυασμό Πέλκα-Λημνιού και διπλό τελείωμα του Μακ (είχε μπει αλλαγή στο 8 στην θέση του Ελ Καντουρί, που έπαθε θλάση) μετά την πρώτη απόκρουση του Ζίφκοβιτς, έκανε το 0-2.

4308344

(Ο Μακ εκτελεί για το 2-0 του ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Με την ψυχολογία στα ύψη ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και στο β μέρος (ο Πασχαλάκης είχε μια ακόμη καλή απόκρουση στο ξεκίνημα) όταν έβαλε και τρίτο γκολ με τον Κρέσπο για το 0-3, που τον έφερε στους 25 βαθμούς (ΑΕΚ 24, Ολυμπιακός 23) και προσωρινά πρώτο, μέχρι τα ματς των ερυθρόλευκων και του Δικέφαλου. Με μυϊκό πρόβλημα έφυγε από την Ξάνθη και ο Βιεϊρίνια και είναι αμφίβολος για το ντέρμπυ με τον Παναθηναϊκό τηνε πόμενη Κυριακή.

4308418

(Η μπάλα φεύγει από το Ζίφκοβιτς στο γκολ του Κρέσπο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Η Ξάνθη βγήκε εκτός 5άδας και τη θέση της πλέον έχει ο εντυπωσιακός Αστέρας Τρίπολης με 18 βαθμούς (έναντι 17 των ακριτών), αφού «διέλυσε» την Κέρκυρα με 4-0.

18798850

(Δύο γκολ ο Μανιάς για τον Αστέρα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛΛΙΝΤΖΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ)

Το ματς στην Τρίπολη κρίθηκε στο καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο του Αστέρα με 3 γκολ και αρκετές ακόμη τελικές, ενώ η Κέρκυρα έκανε το χειρότερο παιχνίδι της. Ο Μανιάς στο ξεκίνημα του β ημιχρόνου σημείωσε το 2ο προσωπικό του γκολ και το τελικό 4-0.

18798852

(Στην 5άδα πλέον ο Αστέρας Τρίπολης - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛΛΙΝΤΖΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ)