Super League: Νίκη με ανατροπή ο Ολυμπιακός επί του Απόλλωνα και κορυφή

Τρίποντο με ανατροπή για τον Ολυμπιακό επί του Απόλλωνα ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Ολυμπιακός δέχθηκε γκολ και χρειάστηκε να ανατρέψει το αποτέλεσμα με 3-1 επί του Απόλλωνα για να βρεθεί ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League Σουρωτή. Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ήρθε από τον πάγκο και με δύο γκολ στο τέλος έδωσε το τρίποντο στους ερυθρόλευκους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά με τον Τσόβιτς να κάνει σπουδαία επέμβαση στο 8 σε πλασέ του Φορτούνη από τα 5 μέτρα, δεν είχε όμως συνέχεια. Έτσι ο Ελμπάζ στο 23 εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα-δώρο του Σισέ, «χόρεψε» τον Μποτία και έκανε το 0-1.

18800694

(Ο Ελμπάζ ανοίγει το σκορ για τον Απόλλωνα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, ο Ελ Αμπντελαουί, δεν ξόδεψε την εξαιρετική κάθετη του Ρομαό στο 31 και ισοφάρισε, όμως το ημίχρονο έκλεισε με τον Ελμπάζ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

4308607

(Ο Ομάρ ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Απόλλων έχασε και 3η ευκαιρία για δεύτερο γκολ αμέσως με τη σέντρα στο β ημίχρονο, αλλά ο Αλμπάνης ήταν ένα βήμα πιο πίσω και η προβολή του πέρασε παράλληλα με την εστία. Στην άλλη εστία ο Τσόβιτς σταμάτησε εντυπωσιακά στο 56 σε τετ α τετ τον Τζούρτζεβιτς και ο Σέρβος στο 62 έδωσε τη θέση του στον Ανσαριφάρντ.

4308726

(Ο Τσόβιτς σταματά τον Τζούρτζεβιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν και ο διεθνής Ιρανός επιθετικός ήταν τελικά αυτός, που «καθάρισε» το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, αφού δοκίμασε και πάλι τα αντανακλαστικά του Τσόβιτς στο 77, όμως στο 80 από ασσίστ του Ομάρ έκανε το 1-2.

18800927

(Ο Ανασριφάρντ έλυσε το επιθετικό πρόβλημα του Ολυμπιακού - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Ο Απόλλωνας «ανοίχτηκε» για να πετύχει την ισοφάριση και ο Καρίμ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, έφτασε τα 6 γκολ στο πρωτάθλημα για το τελικό 3-1 του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πλέον 26 πόντους, ο ΠΑΟΚ 25 και αμφότεροι αναμένουν το αποτέλεσμα της ΑΕΚ (24) στη Λιβαδειά για αν δουν πως θα διαμορφωθεί η κορυφή της βαθμολογίας.