Super League: Πέρασε από τη Λιβαδειά σαν «πρωταθλήτρια» η ΑΕΚ

Με Λιβάγια-Αραούχο η νίκη της ΑΕΚ στη Λιβαδειά EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Με πειστική εμφάνιση και νίκη 2-0 η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα του Λεβαδειακού και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή, βλέποντας τον τίτλο της «πρωταθλήτριας χειμώνα». Ισόπαλα τα ματς σε Λάρισα και Λαμία.

Με το τετ α τετ του Χριστοδουλόπουλου με τον Επασί στα 13 δευτερόλεπτα του αγώνα, η ΑΕΚ έδειξε και πάλι αποφασισμένη να μην κάνει λάθος στη Λιβαδειά και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά τις νίκες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ το Σάββατο.

4310220

(Σε σπίτια και στο παρακείμενο δάσος οι οπαδοί της ΑΕΚ, λόγω της απαγόρευσης μετακίνησης, τους "χαιρέτησαν" στο τέλος οι παίκτες - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Η σφιχτή αμυντική παρουσία του Λεβαδειακού και το 3-5-2 του Χιμένεθ, δεν άφησε την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο να κάνει πολλές φάσεις (5 τελικές σε 45 λεπτά), αλλά ο Δικέφαλος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα.

4310537

(MVP σε ένα ακόμη ματς ο Λιβάγια για την ΑΕΚ, που έφτασε τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Χρειαζόταν ένα γκολ και αυτό ήρθε με εκπληκτικό τρόπο στο 55 με τους Αραούχο-Λιβάγια να παίζουν το 1-2 δυο φορές και τον Κροάτη να τελειώνει με «τσίμπημα» της μπάλας μπροστά στον Επασί.

4310566

(Εξαιαρετική συνεργασία Αραούχο-Λιβάγια - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Το ματς ουσιαστικά εκεί τελείωσε, με την ΑΕΚ να συνεχίζει να πιέζει για το 2ο γκολ και τον Αραούχο, αφού σπαταλά το τετ α τετ στο 54, να το κάνει με αποφασιστικό τελείωμα στο 66 για το 0-2, όταν ο Επασί σταμάτησε το σουτ του Λιβάγια (από βολέ-διαβήτη του Τσιντώτα).

4310539

(Ο Αραούχο τελειώνει το ματς με το 2ο γκολ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Το ματς τελείωσε και με άλλες τελικές της ΑΕΚ, δοκάρι του Μπακασέτα στο 90 και το Λεβαδειακό, που είχε από ένα «σκοτωμένο σουτ» σε κάθε ημίχρονο, να έχει και εκείνος δοκάρι στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Ιωαννίδη (πάλι σε κακή αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ σε εκτέλεση φάουλ).

Ανατροπή οι φιλοξενούμενοι

Στη Λάρισα ο Ναζλίδης με πέναλτυ έβαλε μπροστά την ΑΕΛ στο καλό της ημίχρονο με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ξεκίνημα του αγώνα.

18802755

(Εύστοχος ο Ναζλίδης (ν.10) στο πέναλτυ της ΑΕΛ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΝΤΟΜΑΛΗΣ)

Οι Ηπειρώτες αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Κόντε στο 55 (έφτασε τα 7 γκολ) και κυνήγησαν την απόλυτη ανατροπή, με τον γκολκίπερ Μπόζοβιτς να τους σταματά και τον κόσμο της ΑΕΛ να διαμαρτύρεται για τη «μη αντίδραση» από τον πάγκο.

18802829

(Γκολ σε ένα ακόμη ματς ο Κόντε - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΝΤΟΜΑΛΗΣ)

Αίσθηση προκάλεσε και το μήνυμα στη φανέλα της ΑΕΛ για τα θύματα στη Μάνδρα.

18802759

(Το μήνυμα στις φανέλες της ΑΕΛ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΝΤΟΜΑΛΗΣ)

Ακόμη πιο εντυπωσιακή ήταν η ανατροπή στη Λαμία, όταν ο Παναιτωλικός με 2 γκολ στο 45λεπτο έδειχνε έτοιμος να φύγει με το διπλό.

18802844

(Ο Ντίας (δ) σκόραρε το 2ο γκολ του Παναιτωλικού - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΛΑΜΙΩΤΗΣ)

Ο Ακόστα μείωσε στο 69 με περιπετειώδη τρόπο και ο διαιτητής Νεοφυτιάδης σφύριξε λήξη στο 97, με το Βουό να πετυχαίνει στο τελευταίο γέμισμα το 2-2 για τη Λαμία.

18802858

(Ο Βουό από κοντά ισοφαρίζει σε 2-2 - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΛΑΜΙΩΤΗΣ)

Το ματς είχε και αποβολές, με Ακόστα (Λαμία) και Μπεχαράνο (Παναιτωλικός) στο 96, και αμέσως μετά το 2-2 και του γκολκίπερ Παπαδόπουλου των γηπεδούχων (στο τέρμα κάθισε για λίγα δευτερόλεπτα ο Παντελιάδης), επειδή αγκάλιασε το διαιτητή πάνω στους πανηγυρισμούς.