Τρία μετάλλια και ένα ρεκόρ για την Ελλάδα (vids)

Με 12 μετάλλια επιστρέφει η ελληνική αποστολή. ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/JOSE MENDEZ

Τρεις Έλληνες αθλητές πήραν μετάλλιο και ένας έκανε εθνικό ρεκόρ στην τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης Paralympics στο Μεξικό.

Με μια τριάδα ελληνικών μεταλλίων και ένα εθνικό ρεκόρ, έπεσε στο Μεξικό η αυλαία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης. Εκεί όπου η Ελλάδα με συνολικό απολογισμό 19 μετάλλια και συγκεκριμένα δύο χρυσά, επτά ασημένια και 10 χάλκινα, κατέλαβε την 12η θέση στην τελική κατάταξη μεταλλίων μεταξύ 54 χωρών. Μέγας χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής είναι η ΟΠΑΠ ΑΕ. Στην κορυφή της κατάταξης, οι ΗΠΑ που κατέκτησαν 54 μετάλλια και πήραν τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή.

Το πρώτο του μετάλλιο στην διοργάνωση του Μεξικού πήρε ο Γιάννης Κωστάκης. Ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε στην τρίτη θέση του πόντιουμ των νικητών στα 150μ. μικτή ατομική SM3 με επίδοση 3:34.29. Στην πρώτη προκριματική σειρά ήταν επίσης τρίτος με 3:38.27.

Στα 100μ. ελεύθερο κατηγορίας S1 ανδρών, ο Δημήτρης Καρυπίδης ήταν δεύτερος με 3:18.59, ενώ ο Απόστολος Τσαούσης κατετάγη 3ος με 4:13.83.

Το μοναδικό πανελλήνιο ρεκόρ της τελευταίας ημέρας, σημείωσε ο Γιώργος Σφαλτός και μάλιστα στα προκριματικά των 50μ. ελεύθερο S6. O Έλληνας πρωταθλητής είχε επίδοση 31.45 στην α` σειρά των προκριματικών (κατετάγη 2ος), καταρρίποντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ με 31.79 από τις 9 Ιουνίου 2016 στην Γερμανία. Η επίδοσή του στον τελικό ήταν 31.67 που τον έφερε στην 5η θέση.

Επίσης από ελληνικής πλευράς:

- Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης ήταν 8ος στα 50μ. ελεύθερο S9 με 28.05. Η επίδοσή του στα προκριματικά (4ος στην α` σειρά) ήταν 27.68.

- Ο Αριστείδης Μακροδημήτρης ήταν 6ος στα 100μ. ύπτιο S2 με 2:16.72. Στα προκριματικά (α` σειρά) κατέλαβε την 3η θέση με 2:22.18.

- Στα 200μ. μικτή ατομική SM6 η Μαρία Τσάκωνα κατετάγη 4η με 3:52.81

- Στη σκυταλοδρομία 4x50μ. ελεύθερο μικτή 20π., η ελληνική ομάδα κατετάγη 4η με 2:46.41.