Super League: Ακάθεκτος και πρώτος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έφτασε τις πέντε διαδοχικές νίκες στη Super League ΑΠΕ-ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Με τρεις αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, με τον Ολυμπιακό να περνάει από το Αγρίνιο με 4-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν νωρίς με τον Κώστα Φορτούνη, αλλά ένα αυτογκόλ του Έγνκελς έφερε το ματς με τον Παναιτωλικό στα ίσα και το 1-1 ήταν το σκορ ημίχρονου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες «καθάρισαν» τον αγώνα μέσα σε πέντε λεπτά, χάρη στο δεύτερο προσωπικό γκολ του Φορτούνη, αλλά και σ’ ένα ακόμα από τον Καρίμ Ανσαριφάρντ. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε λίγα λεπτά πριν το φινάλε ο Τζούρτζεβιτς.

larisa

Οι ποδοσφαιριστές της Λάρισας πανηγυρίζουν το γκολ της νίκης επί της Ξάνθης που σημειώθηκε στις καθυστερήσεις - Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΝΤΟΜΑΛΗΣ

Επεισοδιακός αγώνας διεξήχθη στη Λάρισα με την τοπική ομάδα να νικάει 1-0 την Ξάνθη, χάρη σε τέρμα του Σάντι Κριζμάν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από όμορφο τακουνάκι του βετεράνου Περόνε. Αξίζει να σημειωθεί ότι αμέσως μετά την επίτευξη του γκολ που χάρισε το «τρίποντο» στους «βυσσινί», ο προπονητής της ομάδας Ηλίας Φυντάνης ήρθε στα χέρια με τον διοικητικό ηγέτη της ομάδας Αλέξη Κούγια, πριν επέμβουν τελικά οι ψυχραιμότεροι.

panionios

Ο Γκιοτά του Πανιωνίου μόλις έχει σκοράρει το γκολ της νίκης επί του Πλατανιά - Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/ ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Στη Νέα Σμύρνη, ο Πανιώνιος έμοιαζε να έχει μείνει ακόμα στον θρίαμβο επί του Παναθηναϊκού την προηγούμενη εβδομάδα. Το γκολ του Σρνταν Σπιριντόνοβιτς στο 29’ έδωσε το προβάδισμα στους «κυανέρυθρους» απέναντι στον Πλατανιά, αλλά ο Κλαρκ Ενσικουλού με όμορφη εκτέλεση φάουλ έφερε το ματς στα ίσα στο 61’. Οι Κρητικοί έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Νίκου Κοροβέση στο 74’ κι οκτώ λεπτά αργότερα ο Γκιοτά εκμεταλλεύτηκε το λάθος του γκολκίπερ του Πλατανιά Κοκκαλά και χάρισε τη νίκη με 2-1 στο συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου.