Super League: Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού

Ο Γιώργος Γιακουμάκης καθόρισε τη μοίρα του ντέρμπι Ολυμπιακός - ΑΕΚ με γκολ στην... εκπνοή του αγώνα. Eurokinissi Sports

Η ΑΕΚ με γκολ στις καθυστερήσεις νίκησε 2-1 με ανατροπή τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» και έδειξε πως είναι έτοιμη για την τελική ευθεία της «μάχης» για τον τίτλο στη Super League.

Το ματς της ημέρας ήταν αυτό που έγινε στο «Γ. Καραϊσκάκης» ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ για την 20ή αγωνιστική της Super League. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν αυτοί που χαμογέλασαν αφού κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους 1-0 που διαμορφώθηκε στο 81’ με γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα και να κερδίσουν 2-1!

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 81’ με δυνατό σουτ του Καρίμ Ανσαφιφάρντ, όμως, η ΑΕΚ είχε τις απαντήσεις. Αρχικά ο Τσιγκρίνσκι στο 88’ του αγώνα έκανε το 1-1, ενώ στις καθυστερήσεις, δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παπαπέτρου, ο Γιακουμάκης με κοντινό πλασέ «σφράγισε» τη μεγάλη νίκη της ΑΕΚ! Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γεγονός ότι μετά το τέλος της αναμέτρησης ξέσπασαν βίαια επεισόδια στον αγωνιστικό χώρο, μεταξύ οπαδών του Ολυμπιακού και δυνάμεων της αστυνομίας.

Ο κερδισμένος, πάντως, της 20ής αγωνιστικής ήταν ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» και εδραιώθηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Πέλκα, ενώ ο Πρίγιοβιτς πρόσθεσε άλλα δυο τέρματα και «καθάρισε» το ματς. Ο ΠΑΣ απλώς μείωσε στο 71’ με τον Πέδρο Κόντε. Έτσι, ο ΠΑΟΚ έχει 46 βαθμούς, η ΑΕΚ 44 και ο Ολυμπιακός 42 με τη «μάχη» του τίτλου να έχει… φουντώσει για τα καλά.

Στα άλλα δυο παιχνίδια της ημέρας, η Λαμία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της με τον Ατρόμητο, με τους Πίτι και Ντιγκινί να σκοράρουν για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους αντίστοιχα. Ο Λεβαδειακός, από την πλευρά του, επικράτησε 2-0 της Κέρκυρας στην έδρα του με τα γκολ των Μαρκόβσκι και Πέτρου Γιακουμάκη.