Ο Δικέφαλος νίκησε 3-1 εκτός έδρας την Καλλονή και ανέκτησε την ηρεμία του

2 γκολ ο Κλάους στη νίκη του ΠΑΟΚ EUROKINISSI/MOTION TEAM/ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ

Η εκτός έδρας επικράτηση του ΠΑΟΚ επί της Καλλονής, έδωσε ανάσα στον Δικέφαλο, που βρισκόταν υπό καθεστώς πίεσης μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Ο ΠΑΟΚ παρότι μπήκε νωρίς μπροστά στο σκορ με την προβολή του Αθανασιάδη στο 7 από την σέντρα του Ροντρίγκες, δεν είχε συνέχεια. Από το 15 και μετά οι γηπεδούχοι κράτησαν μπάλα, απείλησαν με σουτ την εστία του Γλύκου και έφτασαν στην ισοφάριση με το πέναλτυ, που κέρδισε ο Μπαργκάν από τον Σκόνδρα και μετέτρεψε σε γκολ ο Μανούσος στο 41. Ο αρχηγός της Καλλονής έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου στην Α εθνική με 12 γκολ (11 ο Λεοζίνιο), αλλά 5 λεπτά νωρίτερα είχε κλωτσήσει τον Κάτσε, μετά από φάουλ που του έκανε ο τελευταίος, με τον διαιτητή Δελφάκη να μην δείχνει ούτε κίτρινη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν για το 2ο γκολ και έχασαν ευκαιρίες, ήταν όμως ο Κλάους εκείνος, που σκόραρε στην άλλη πλευρά, από προσπάθεια του Μακ, για το 5ο γκολ του στο πρωτάθλημα και το 1-2. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το τελικό 1-3 του Μυστακίδη (πρώτο γκολ στην επαγγελματική κατηγορία) από καταπληκτική ενέργεια του Ροντρίγκες. Και οι δύο σκόρερ του ΠΑΟΚ αφιέρωσαν τα γκολ στον προπονητή τους, Ιγκόρ Τούντορ. Στο 93 αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Κεϊτά.

Καλλονή (Θαλής Θεοδωρίδης) (4-2-3-1): Δαύκος, Τσαμπούρης, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Γιορέντε (86 Χιντασέλι), Καλτσάς (89 Γιουκαρής), Κεϊτά, Μπαργκάν, Γεωργίου, Σάμπα (80 Μάρκοβιτς), Μανούσος

ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ) (3-5-2): Γλύκος, Σκόνδρας, Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Ροντρίγκες, Κάτσε, Τζιόλης, Λέοβατς (59 Μυστακίδης), Πέλκας (65 Γκολάσα), Μακ (80 Κωνσταντινίδης), Αθανασιάδης.