Super League: Μεγάλη νίκη για ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Πέδρο Κόντε με δυο γκολ «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό. Eurokinissi Sports

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε 2-1 του Παναθηναϊκού στους «Ζωσιμάδες», για την 21η αγωνιστική της Super League. Νίκη και για Πανιώνιο, μοιρασιά στην Ξάνθη.

Επιστροφή στις εντός έδρας νίκες για τον ΠΑΣ Γιάννινα, που για πρώτη φορά μετά τις 28 Οκτωβρίου πανηγύρισε τρίποντο σε αγώνα για τη Super League στους «Ζωσιμάδες». «Θύμα» των Ηπειρωτών, ο Παναθηναϊκός που εκτός έδρας παρουσιάζεται κάτι παραπάνω από αδύναμος. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 2-1 και πήραν έτσι τόσο βαθμολογική όσο και ψυχολογική ένεση, την ώρα που οι «πράσινοι» συνέχισαν να βυθίζονται στον κυκεώνα προβλημάτων που αντιμετωπίζουν, μένοντας παράλληλα για ενδέκατο εκτός έδρας ματς χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΣ επί του Παναθηναϊκού για το πρωτάθλημα, στα Γιάννινα, μετά από 32 χρόνια...

Παρότι ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πολύ καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. «Δράστης» ήταν ο Πέδρο Κόντε που με δυο δικά του γκολ έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιστρέψει τα δεδομένα αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με αυτογκόλ του Γαρουφαλιά που διαμόρφωσε το 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στα Γιάννινα.

Στο πρώτο, χρονικά, παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής της Super League, Ξάνθη και Κέρκυρα έμειναν στο 1-1. Ο Επστάιν άνοιξε το σκορ στο 64’ αλλά ο Κάστρο στις καθυστερήσεις ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Η Ξάνθη, πάντως, είχε παράπονα από τη διαιτησία του Τζοβάρα και των βοηθών του, εκδίδοντας και ανακοίνωση η οποία ήταν γραμμένη στα Αγγλικά! Τέλος, στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά κατάφερε να νικήσει 1-0 τη Λαμία, χάρη στο γκολ του Λάμπρου στο 80’ με πέναλτι.