Basketball Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για ΠΑΟΚ

Ο Φιλς Γκος ήταν από τους κορυφαίους του ΠΑΟΚ στη νίκη επί της Καρσίγιακα. Eurokinissi Sports

Ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Πυλαία την Καρσίγιακα με 74-68 κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη αλλά δεν κατόρθωσε να ξεφύγει, με αποτέλεσμα στο 20' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου να γράφει 39-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καλύτερο για τον ελληνικό σύλλογο ο οποίος ξέφυγε με διψήφιες διαφορές κι έδειξε έτοιμος να εξασφαλίσει μία διαφορά ασφαλείας για τον επαναληπτικό της Σμύρνης την άλλη εβδομάδα.

Τρία λεπτά πριν το τέλος, ο ΠΑΟΚ είχε πάρει «κεφάλι» 19 πόντων (69-50), όμως στο φινάλε χαλάρωσε ανεξήγητα και οι Τούρκοι βρήκαν την ευκαιρία να το εκμεταλλευτούν και μείωσαν στο τελικό 74-68 που αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς.

Ο Φιλ Γκος και ο Νταρνέλ Τζάκσον με 13 πόντους ο καθένας ηγήθηκαν για τον ΠΑΟΚ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζόουνς επίσης με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-37, 55-44, 74-68

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 9 (1), Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 10, Κόνιαρης 3 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 9 (1), Ζάρας 2, Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 10 (1), Τζάκσον 13 (2), Γκος 13 (2), Τζόουνς 3 (1)

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς): Ουγκουρλού 10, Τουρέν 8, Ουότερς 10, Μπάνιτς 6, Γουντ 5, Κένεντι 16 (1), Τζόουνς 13 (1), Γκιουλασλάν

Την Τετάρτη (7/3), η ΑΕΚ θα δώσει τον πρώτο της αγώνα με αντίπαλο τη Νίμπουρκ στο ΟΑΚΑ (19.30) και θέλει επίσης να πάρει προβά