Basket League: «Ανάσα» για Άρη παρά το… καλάθι της χρονιάς (vid)

Καθοριστικός για τον Άρη στη νίκη επί του Προμηθέα ήταν ο Γιάννης Αθηναίου. ΑΠΕ-ΜΠΕ/PIXEL

Σε ένα αρκετά αμφίρροπο αγώνα στο «Αλεξάνδρειο», ο Άρης νίκησε 68-64 τον Προμηθέα Πάτρας, με τον παίκτη των φιλοξενούμενων Νίκο Γκίκα να πετυχαίνει το καλάθι… της χρονιάς στη Basket League.

Τέσσερα σημαντικά παιχνίδια έγιναν το Σάββατο (24/03) για τη Basket League, με τον Άρη να είναι αυτός που πήρε… βαθιά ανάσα σε ό,τι αφορά την υπόθεση της παραμονής του στην κατηγορία. Οι «κίτρινοι» υποδέχθηκαν τον Προμηθέα Πατρών στη Θεσσαλονίκη, στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο τους. Οι εξαιρετικοί Αχαιοί στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού είχαν τον έλεγχο, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς στο φινάλε βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη (68-64) και να ανέβουν στη βαθμολογία. Βέβαια, τους καταδιώκει ο Πανιώνιος και ο Κόροιβος Αμαλιάδας που έχουν αγώνα λιγότερο, με την ομάδα της Ηλείας να είναι σε καλύτερη κατάσταση από τους «κυανέρυθρους» που θα αντιμετωπίσουν τον Άρη και στη Θεσσαλονίκη στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Σε ό,τι αφορά το ματς του Σαββάτου, την παράσταση έκλεψε ο Γιάννης Αθηναίου που έκανε τρομερή τελευταία περίοδο, σκοράροντας 9 από τους 16 πόντους, κι οδηγώντας τον Άρη στη νίκη. Το καλάθι, όμως, που θα μείνει… στη μνήμη όλων ήταν αυτό που έβαλε ο Νίκος Γκίκας στην εκπνοή του ημιχρόνου. Ο παίκτης του Προμηθέα, άλλοτε παίκτης του Άρη μάλιστα, αρκετά πίσω από το κέντρο… πέταξε τη μπάλα κι αυτή κατέληξε στο καλάθι των γηπεδούχων! Μια φάση για… σήμα αθλητικής εκπομπής, που όμως δεν ήταν αρκετή στους Αχαιούς για τη νίκη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, σημαντική νίκη πήρε η ΑΕΚ που επικράτησε 96-86 του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ. Οι «κιτρινόμαυροι» δυσκολεύτηκαν αρκετά, αλλά κατάφεραν να καλύψουν και τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο γύρο, με αποτέλεσα να έχουν προβάδισμα για την κατάληψη της 3ης θέσης στη βαθμολογία. Από εκεί και πέρα, το Ρέθυμνο νίκησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 91-84 τον ΓΛ Φάρο, ενώ ο ΠΑΟΚ πέρασε… δια πυρός και σιδήρου από τη Ρόδο, κερδίζοντας 76-79 τον Κολοσσό.