Basketball Champions League: Προβάδισμα για Final 4 η ΑΕΚ!

Μεγάλη νίκη για ΑΕΚ EUROKINISSI / LATO KLODIAN

Σημαντικό… βήμα για την πρόκριση στο Final 4 του Basketball Champions League έκανε η ΑΕΚ, επικρατώντας 78-69 της Στρασμπούργκ στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού που θα γίνει τη Μεγάλη Τετάρτη (4/4) στην Γαλλία παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά και πήραν διαφορά 4 πόντων (64-60) επτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Όμως, το «συγκρότημα» του Ντράγκαν Σάκοτα έκανε μία εξαιρετική αντεπίθεση και με σερί 18-5 πήρε τη νίκη 78-69, ενώ θα μπορούσε να είχε αποκτήσει μεγαλύτερο προβάδισμα αν ήταν πιο συγκεντρωμένο στις τελευταίες επιθέσεις.

«Διπλό» πρόκρισης για Μονακό

Κοντά στην πρόκρισή της στο Final 4 της διοργάνωσης βρίσκεται και η Μονακό. Οι Γάλλοι επιβλήθηκαν 85-77 της Μπάνβιτ στην Τουρκία και καλούνται να υπερασπιστούν την έδρα τους στον επαναληπτικό που θα γίνει σε μία εβδομάδα, προκειμένου να «κλειδώσουν» την παρουσία τους στην τελική φάση του Basketball Champions League.