Euroleague: Στο Βελιγράδι η Ζαλγκίρις, αποκλεισμός για Ολυμπιακό

Ο Βασίλης Σπανούλης δεν κατάφερε να οδηγήσει τον Ολυμπιακό στο Final Four. Eurokinissi Sports

Η Ζαλγκίρις νίκησε 101-91 τον Ολυμπιακό στο Κάουνας κι έκανε το 3-1 στη σειρά των playoffs της Euroleague και πήρε την πρόκριση για το Final Four του Βελιγραδίου.

Οι πρωταθλητές Λιθουανίας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επιστρέφουν στην τελική φάση της διοργάνωσης μετά από 19 ολόκληρα χρόνια. Τότε είχαν προκριθεί στο Final Four του Μονάχου και μάλιστα είχαν κατακτήσει το τρόπαιο.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στον εκπληκτικό ρυθμό και τα ποσοστά της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, παρά την αντεπίθεση που προσπάθησαν να κάνουν στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Όμως, η Ζαλγκίρις είχε κάθε φορά τις απαντήσεις στις προσπάθειες των Πειραιωτών και έγινε η πρώτη ομάδα που «έκλεισε» θέση για το Final 4 του Βελιγραδίου, που θα γίνει 18-20 Μαΐου.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρουσίασε για μία ακόμα φορά πολλά προβλήματα στην άμυνα, επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους και με πρωταγωνιστές τους Ουλανόβας και Πάνγκος κατάφεραν να πάρουν την τρίτη νίκη στην σειρά και να πετάξουν εκτός της τελικής φάσης τον Ολυμπιακό. Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Ζαλγκίρις πήρε την πρόκριση για το Final 4 έπειτα από 19 χρόνια.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι Λιθουανοί είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με τον Κέβιν Πάνγκος σε ρόλο… εκτελεστή πήρε από την αρχή διαφορά, η οποία έφτασε στους 8 πόντους (21-13 στο 6’). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έφτασαν μία… ανάσα στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε 23-22 για τους γηπεδούχους.

Όμως, η δεύτερη περίοδος ήταν η καταστροφική για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς με πρωταγωνιστή τον Ουλανόβας, η Ζαλγκίρις κατάφερε να ανοίξει την διαφορά στους 16 πόντους (43-27 στο 16’) κάνοντας επιμέρους σερί 14-0 και το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο +14 (51-37).

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, κυρίως με διαδοχικά τρίποντα από Ρόμπερτς και Ουίλτζερ, ρείχοντας την διαφορά στους 11 πόντους (59-48 στο 24’), όμως και πάλι ο Ουλανόβας, με τη βοήθεια του Ουάιτ, αυτή τη φορά, μπόρεσαν να δώσουν… ανάσες στους γηπεδούχους με τη διαφορά να φτάνει στους 17 πόντους (65-51 στο 26’) και στους 23 πόντους (76-53 στο 28’).

Κι ενώ όλα έδειχναν πως η Ζαλγκίρις θα φτάσει εξαιρετικά άνετα στο Final 4 ο Ολυμπιακός προσπάθησε να φτάσει στην ανατροπή. Οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να μειώσουν στους 12 πόντους (83-71 στο 34’) και στους 7 πόντους, 93-86 στα 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Όμως, εκεί έγινε η φάση που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Παπανικολάου έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Πάνγκος, ο Έλληνας φόργουορντ δεν σταμάτησε να διαμαρτύρεται και αποβλήθηκε με τεχνική ποινή. Έτσι, η Ζαλγκίρις έφτασε στο +12, 98-86 και στο τέλος απλά «κλείδωσε» τη νίκη 101-91 και την πρόκριση στα τελικά της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 51-37, 78-56, 101-91

Ζαλγκίρις (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9, Πάνγκος 21, Τουπάν 11, Ούντριχ 4, Γιανκούνας 8, Σαγιους, Μιλάκνις 3, Μίτσιτς 9, Ουάιτ 8, Καβαλιάουσκας 7, Βαλίνσκας 1, Ουλανόβας 20.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 8, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 19, Μιλουτίνοφ 3, Στρέλνιεκς 17, Τιλί 3, Παπανικολάου 15, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 10, Ουίλτζερ 12.