Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός Superfoods

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός Superfoods αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος μετά την νίκη στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα της σειράς με τον Ολυμπιακό.

Οι πράσινοι στέφθηκαν πρωταθλητές στο ΟΑΚΑ με περισσότερους από 18.000 «αιώνια πιστούς», να δίνουν το σύνθημα «Πρωτάθλημα για σένα Παύλο Γιαννακόπουλε».

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ με μία τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος κατάφερε να επικρατήσει του Ολυμπιακού (84 - 70) και έκανε το 3-2 στη σειρά των τελικών της Basket League κατακτώντας το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα Ελλάδος.

Παρότι οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν όσο καλοί θα έπρεπε και δεν μπορούσαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο έβαλαν μπρος τις μηχανές και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-35, 60-50, 84-70

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (2/7 σουτ, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Γκιστ 11, Λοτζέσκι 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλάθης 9 (1), Αντετοκούνμπο 4, Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 17 (1), Παππάς 13 91), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ, Μήτογλου.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11 (4/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, ΜακΛίν 16 (3/5 δίποντα, 10/15 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Στρέλνιεκς 2, Ρόμπερτς 13 (2), Μπόγρης 2, Γουίλτζερ 5 (1).