Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Αντίο με νίκη η Σαουδική Αραβία

«Τρελοί» πανηγυρισμοί από τους παίκτες της Σαουδικής Αραβίας για τη νίκη τους. ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/SERGEI ILNITSKY

Η Σαουδική Αραβία επικράτησε 2-1 της Αιγύπτου και είπε… αντίο με ψηλά το κεφάλι στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018.

Τόσο η Σαουδική Αραβία όσο και η Αίγυπτος, είχαν αποκλειστεί έτσι κι αλλιώς από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018. Αμφότερες ήθελαν τη νίκη για το γόητρο, με τους Αιγύπτιους να προηγούνται αλλά τη Σαουδική Αραβία να βρίσκει τον τρόπο να κερδίσει τελικά το ματς με 2-1, σκοράροντας στο τελευταίο… δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων.

Το σκορ στο ματς των δυο ομάδων άνοιξε μόλις στο 22’ με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να βρίσκει δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, αλλά αυτό να μην είναι αρκετό για την Αίγυπτο. Η Σαουδική Αραβία με τη χρήση του VAR από τον διαιτητή κέρδισε πέναλτι στο 41’ αλλά ο Αλ Μουαλάντ αστόχησε. Σε δεύτερο πέναλτι υπέρ των Αράβων, εκ νέου με χρήση VAR, την εκτέλεση ανέλαβε ο Αλ Φαράι και έκανε το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, με τον Αλ Νταουσάρι να σκοράρει στην εκπνοή για το 2-1. Έτσι, η Σαουδική Αραβία τερμάτισε τρίτη στον όμιλο με τρεις βαθμούς, ενώ η Αίγυπτος τελευταία χωρίς βαθμό.