Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν και τον Παναιτωλικό χωρίς όμως να ικανοποιήσουν

EUROKINISSI/ICONPRESS/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Και στην 14η αγωνιστική της Superleague ο Ολυμπιακός προχώρησε με νίκη 1-0 επί του Παναιτωλικού. Η ΑΕΚ έμεινε στην ισοπαλία στην Νέα Σμύρνη, ενώ ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Αστέρα στην άδεια Λεωφόρο.

Με γκολ του Τσόρι Ντομίνγκες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός κέρδισε αλλά ήταν κακός απέναντι στον Παναιτωλικό, επηρεασμένος και από τον αποκλεισμό του από την Άρσεναλ. Οι Αγρινιώτες που έπαιξαν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κυριακίδη, ένα λεπτό πριν την φάση του γκολ, δυσκόλεψαν τους γηπεδούχους, που είχαν ακόμη ένα χαμένο πέναλτυ με τον Αργεντινό (55) και ένα δοκάρι με τον Φορτούνη (76) και αποδοκιμάστηκαν από μερίδα οπαδών τους με την λήξη του 90λεπτου. Ενώ ακόμη εκκρεμεί η έφεση του Παναθηναϊκού (Τετάρτη) για το ντέρμπυ και η κατακύρωση του στον Ολυμπιακό, η διαφορά από την 2η θέση μπορεί να φτάσει τους 15 βαθμούς (!), μια στροφή πριν το φινάλε του πρώτου γύρου.

«Καθάρισε» στο β ημίχρονο ο Παναθηναϊκός

Μετά από ένα κακό πρώτο 45λεπτο στην άδεια λόγω τιμωρίας Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίποντο απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης με τους Καρέλη (72) και Καλτσά (94) να σκοράρουν. Η είσοδος του νεοαποκτηθέντα μεσοεπιθετικού στην θέση του Αμπέιντ, έδωσε κίνηση και ταχύτητα στους «πράσινους», που είχαν και άλλες ευκαιρίες με την 3άδα Καρέλη, Καλτσά, Πέτριτς. Οι Αρκάδες συνέχισαν τις χαμηλές πτήσεις, αλλά θα μπορούσαν να είχαν καλύτερη τύχη, αν στις δικές τους δύο ευκαιρίες με Σανκαρέ (στο 0-0) Γιάννου και Κουρμπέλη (δοκάρι στο 92 με το σκορ στο 1-0) ήταν πιο εύστοχοι. Το «τριφύλλι» έφτασε τους 28 βαθμούς, αλλά εφόσον ισχύσει το -3, θα υποχωρήσουν στην 3η θέση, πίσω από την ΑΕΚ.

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Φαλτσοσφυρίγματα στη Νέα Σμύρνη.

Με παράπονα και από τις δύο ομάδες και ανακοίνωση της ΑΕΚ για την διαιτησία του κυρίου Στυλιαρά, το μίνι Αθηναϊκό ντέρμπυ με τον Πανιώνιο έληξε ισόπαλο 1-1. Η ΑΕΚ διαμαρτύρεται για πέναλτυ στον Γιόχανσον στο 12 και το ακυρωθέν γκολ του Αραβίδη στο τέλος του αγώνα, για φάουλ του Λαμπρόπουλου. Οι Νεοσμυρνιώτες από την πλευρά τους ζητούν πέναλτυ σε μαρκάρισμα στον Μπουμάλ (που άνοιξε το σκορ με καταπληκτικό σουτ στο 37) στο β μέρος και οφσάιντ του Τζεμπούρ στο 1-1 του Μπαρμπόσα στο 56. Στο 68 αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Άρθο για τον Δικέφαλο.

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS/ ΝΙΚΟΣ ΜΗΤΣΟΥΡΑΣ)