Νταρουσάφακα - Ολυμπιακός 79-75: Ηχηρό «χαστούκι» στην Τουρκία

Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός δεν... εμφανίστηκε ποτέ στην Volkswagen Arena και γνώρισε την ήττα με 79-75 από την Νταρουσάφακα για την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Η τουρκική ομάδα μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα του αγώνα και εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την αστοχία του Ολυμπιακού (4/13 δίποντα και 1/6 τρίποντα ο απολογισμός της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ στο πρώτο δεκάλεπτο) χτύπησε στο ανοικτό γήπεδο επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό της και έκανε το 22-10 με τον Σαβάς στο 9΄.

Μάλιστα η διαφορά πήγε στο +14 (26-12 στο 11΄) με καλάθι του Πέινερς. Ο Λετονός πρώην φόργουορντ του ΠΑΟΚ «χτύπησε» καλά και με κάρφωμα του πήγε τη διαφορά στο +17 (31-14 στο 13΄). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μάλιστα μείωσε σε 34-22 με δυο βολές του Παπανικολάου, ενώ με καλάθι και φάουλ ο Μιλουτίνοφ έκανε το 34-25. Η Νταρουσάφακα όμως και πάλι βρήκε τις λύσεις και με δίποντο του Ντάγκλας έκανε το 42-27 στο 19΄.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί και με καλάθι του Έβανς έκαναν το 53-36 στο 24΄, για να έρθει ο Ντάγκλας και να κάνει το 58-39 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στρέλνιεκς (με δυο τρίποντα) και Γκος (με δίποντο) μείωσαν σε 58-47 για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ συνέχιζε να μειώνει στο σκορ και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 60-53. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 60-55 αλλά η Νταρουσάφακα με επιμέρους σκορ 6-0 έκανε το 66-55.

Μάλιστα ο Πέινερς με έμμεσο τετράποντο έκανε το 72-60 για να απαντήσει ο Στρέλνιεκς και να κάνει το 72-65. Ο Πρίντεζης μείωσε σε 72-69 αλλά κάτι και πάλι τα λάθη του Ολυμπιακού, κάτι τα εύστοχα σουτ του Ντάγκλας έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων (76-69) στην Νταρουσάφακα ένα λεπτό και δέκα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του αγώνα. Ο Στρέλνιεκς με τρίποντο μείωσε σε 76-74, ο Ντάγκλας έκανε με μια βολή το 77-74, ο Πρίντεζης μείωσε σε 77-75 για να έρθει ο Ντάγκλας και πάλι και με δυο βολές να γράψει το 79-75 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 42-31, 60-53, 79-75

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (ΕΡΝΑΚ): ΜακΚάλουμ, Οζμιζράκ, Κοσούτ, Κιντ 8 (2), Οζντεμίρογλου, Σαβάς 6, Μπράουν 7 (1), Ντάγκλας 19 (9 ασίστ, 5 κλεψίματα), Πέινερς 16 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ντίμπλερ 5 (1), Έβανς 8 (10 ριμπάουντ), Έρικ 10.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΌΣ (ΜΠΛΑΤ): Γουίλιαμς-Γκος 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τουπάν 5 (1), Σπανούλης 7, Τίμα, Μιλουτίνοβ 6 (9 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 15 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 1 (2), ΛεΝτέι 12 (7 ριμπάουντ).