Ήττα από Φενέρμπαχτσε στην πρεμιέρα του Top 16 ο ΠΑΟ

ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ

Ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός από την Φενέρμπαχτσε στην Πόλη με 82-75 στο ξεκίνημα των υποχρεώσεών του στο Top 16 της Euroleague, ωστόσο έδειξε χαρακτήρα παλεύοντας μέχρι το τέλος.

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς έκαναν πολύ άσχημο ξεκίνημα παρασυρόμενοι από τον γρήγορο ρυθμό και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά από τέσσερα λεπτά με 14-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως ισορρόπησαν και σταδιακά μείωναν το σκορ, φθάνοντας στο ημίχρονο να χάνουν μόλις με τρεις πόντους (46-43).

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για τον Παναθηναϊκό ήταν αρκετά κακό, με τον Ραντούλιτσα να χρεώνεται με τρίτο φάουλ και τη Φενέρ να ξεφεύγει στο +9 (53-44).

Όμως, στη συνέχεια βελτιώθηκε η άμυνα της ομάδας όπου κρατώντας τους γηπεδούχους χαμηλά στο σκορ ενώ η είσοδος του Παππά έφερε το παιχνίδι στα ίσια (56-56) και ο Πάβλοβιτς έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα (56-58).

Οι Τούρκοι ανέκαμψαν με εύστοχα σουτ και διατήρησαν ένα προβάδισμα, αλλά το κάρφωμα του Γκιστ τρία λεπτά πριν το τέλος έφερε τη διαφορά στο -3 (75-72).

Η αστοχία και η έλλειψη ψυχραιμίας στα τελευταία δευτερόλεπτα λόγω κάποιων σφυριγμάτων ευνόησαν τους Τούρκους για το +10 (82-72), ένα λεπτό πριν το τέλος πριν άλλο ένα τρίποντο του Γκιστ "γράψει" το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 46-43, 62-58, 82-75

Φενερμπαχτσέ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 2, Ούντο 16 (7ριμπ.), Άντιτς 12 (3), Μπογκντάνοβιτς 12 (2), Σλούκας 4, Βέσελι 12, Κάλινιτς, Ντίξον 9 (1), Ντατόμε 15 (2).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Γιάνκοβιτς 8 (1), Φώτσης 6 (2), Ραντούλιτσα 14 (6ριμπ.), Παππάς 6, Φελντέιν, Διαμαντίδης 5 (5 ασ.), Γκιστ 14 (3), Καλάθης 9 (1), Κούζμιτς 3.