Κέρδισε και τον Πανιώνιο 3-1 ο Ολυμπιακός κάνοντας το 16 στα 16

EUROKINISSI / ICONPRESS/ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Με τον τρόπο που συνηθίζει στο 2ο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-1 και τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη κάνοντας το 16 στα 16.

Στα πρώτα 45 λεπτά ο Ολυμπιακός είχε τελικές προσπάθειες και ένα δοκάρι με τον Κασάμι (39), όμως δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο για την εστία του Διούδη.

Στο β μέρος ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με γκολ του Τσόρι από εξαιρετική ενέργεια του Φορτούνη και ασίστ στον Αργεντινό στο 56. Όμως ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Κασάμι σε φάουλ του Μπακασέτα και ο Ρισβάνης από κανονική θέση έστειλε την μπάλλα στα δίχτυα του Ρομπέρτο για το 1-1 στο 63.

Η επιλογή του Μάρκο Σίλβα να βάλει στο ματς τον Πάρντο αμέσως μετά αποδείχθηκε καθοριστική καθώς ο Κολομβιανός σημείωσε με προβολή το 1-2 στο 73 μετά από σουτ του Φορτούνη στο δοκάρι και ετοίμασε το 3ο γκολ του Ολυμπιακού από τον Ιντέγιε Μπράουν στο 79.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το εκπληκτικό σερί των 16 νικών από την έναρξη του πρωταθλήματος, ενώ ισοφάρισε και την επίδοση της περιόδου 2005-06 επί Σόλιντ, όταν είχε κάνει 16 νίκες από την 8η έως την 23η αγωνιστική.

Στην βαθμολογία ο Ολυμπιακός έχει 48 βαθμούς και ακολουθούν η ΑΕΚ (30), ο ΠΑΟΚ (26 και ένα ματς λιγότερο), ο Παναθηναϊκός (25-υποδέχεται αύριο τον Παναιτωλικό), ο Αστέρας Τρίπολης (24) και ο Πανιώνιος (23).