Αναντολού Εφές - Μπαρτσελόνα 72-74: Διπλό στην Κωνσταντινούπολη και πήρε το αβαντάζ

ΕΡΑ

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άνταμ Χάνγκα η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 74-72 της Αναντολού Εφές εκτός έδρας και έκανε το 1-1 στη σειρά των αγώνων για τα playoffs της Euroleague

Ο Ούγγρος φόργουορντ των Καταλανών ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο καλάθι για την ομάδα του 28 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα αξιοποίησε στο έπακρο την υπεροχή της στα επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, με τους «μπλαουγκράνα» να κρατούν το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο (16-19) και να αρνούνται να το... δώσουν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (34-38).

Με το... καλημέρα της τρίτης περιόδου, όμως, οι Τούρκοι βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 και μετρώντας τέσσερα διαδοχικά τρίποντα (Λάρκιν, Μοερμάν, 2 Σίμον) έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 20-9 για το προσπέρασμα στο 26΄ (54-47).

Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα απάντησε από την ίδια θέση και με πρωταγωνιστές τους Σίνγκλετον, Χάνγκα και Σμιτς ανέκτησαν το προβάδισμα (59-60 στα 47΄΄ για τη λήξη του δεκαλέπτου), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +3 (59-62). Με τους Χάνγκα και Πάνγκος να συνεχίζουν τις τρίποντες εκτελέσεις, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 61-68 στο 34΄, αλλά Μίτσιτς και Μοερμάν είχαν πεισμώσει και με προσωπικές ενέργειες από μέση και μακρινή απόσταση βοήθησαν την Αναντολού να γράψει το 72-71 στο 37΄.

Ο Τόμιτς ισοφάρισε με 1/2 βολές (72-72), με τον Λάρκιν να αστοχεί σε τρίποντο και τον Χάνγκα να «κλειδώνει» τη νίκη για την Μπαρτσελόνα (72-74). Στα 12΄΄ για τη λήξη ο Σίμον έψαξε το σωτήριο τρίποντο, αλλά η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη.

Κορυφαίος των νικητών ο Άνταμ Χάνγκα με 17 πόντους και το δίποντο που «κλείδωσε» τη νίκη για την Μπαρτσελόνα, ενώ από την Αναντολού Εφές ξεχώρισε ο Σέιν Λάρκιν (18π.), ο οποίος, όμως, αστόχησε σε τρίποντο στα 49΄΄ για τη λήξη, που αν είχε μπει η τουρκική ομάδα θα εξασφάλιζε το 2-0 στη σειρά...

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-38, 59-62, 72-74