Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 78-63: Κατάρρευση και ήττα

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έδειξε να ξεμένει από δυνάμεις από την προσπάθεια στο πρώτο ματς και ηττήθηκε με 78-63 από την Ρεάλ Μαδρίτης που έκανε το 2-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.

Η ισπανική ομάδα ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και με δίποντο του Τέιλορ έκανε το 18-6 στο 7΄. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την Ρεάλ Μαδρίτης να είναι μπροστά στο σκορ με 21-8 με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να είναι άστοχος και να μην έχει καλές επιλογές στην επίθεση. H ομάδα του Πάμπλο Λάσο συνέχισε να είναι εύστοχη και με τρίποντο του Τόμπκινς έκανε το 24-8.

O Γκιστ όμως δήλωσε «παρών» και μείωσε με κάρφωμα σε 27-17 στο 13΄ με τους «πράσινους» να παίζουν πολύ καλή άμυνα.

Μάλιστα οι «πράσινοι» μείωσαν σε 35-26 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Καλάθης έκλεψε την μπάλα από τον Κοζέρ και ο Κιλπάτρικ έπειτα από ασίστ του Αντετοκούνμπο έγραψε το 35-26.

Η Ρεάλ συνέχισε να βρίσκει ρυθμό και πήγε τη διαφορά στο +!5 (52-37 στο 26΄) με καλάθι του Ντεκ, ενώ στη συνέχεια ο Ράντολφ έκανε το 54-37 στο 28’, ενώ με τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Αγιόν έκανε το 61-41.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν τελικά τη νίκη κάνοντας το 2-0 στη σειρά, η οποία πλέον μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ αρχή γενομένης από τη Μεγάλη Τρίτη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-8, 35-26, 61-41, 78-63