Περιστέρι - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 75-82: Και τώρα το Πρωτάθλημα

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠπαρότι τα βρήκε δύσκολα, τελικά επικράτησε 82-75 του Περιστερίου εκτός έδρας και έκανε το 3-0 στη σειρά, με τους «πράσινους» να ετοιμάζονται πλέον για τους τελικούς του Πρωταθλήματος.

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε με 9-2 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, όμως οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο «σοβαρευτήκαν» και πήγαν μπροστά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου με 21-14 με κάρφωμα του Θανάση Αντετοκούνμπο.

Ο Λοτζέσκι με πέντε πόντους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έκανε το 26-18 στο 13΄με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να δείχνει να ξεφεύγει στο ματς. Μάλιστα ο έμπειρος φόργουορντ με δίποντο έκανε το 30-20 στο 14ο λεπτό. Το Περιστέρι προσπάθησε να μειώσει το σκορ και με δυο τρίποντα του Βασιλόπουλου έκανε το 36-40 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο όπως έκλεισαν το πρώτο και με καλάθι του Σκορδίλη πέρασαν μπροστά στο σκορ με 46-45. Ο αγώνας συνέχισε να είναι ντέρμπι με το Περιστέρι να προηγείται με 52-50 και τον Γκιστ να ισοφαρίζει (52-52) με το Περιστέρι να κλείνει την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 56-55.

Ο αγώνας συνέχιζε να είναι ντέρμπι με τον Ματ Λοτζέσκι με τρίποντο να γράφει το 63-60 πέντε λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα. Ο Μπέντιλ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Περιστέρι με 64-63.

Οι «πράσινοι» όμως έδειξαν να «ξυπνάνε» και με τρίποντο του Λοτζέσκι έκαναν το 76-69 στο 38΄ ενώ στη συνέχεια κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να πάρουν τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 36-40, 56-55, 75-82.