Στίβος: Πρωτιά για Τεντόγλου, Στεφανίδη και Παπαχρήστου στο Μπίνγκοτζ

Intime.gr

Μετά τον Μίλτο Τεντόγλου στο μήκος Κατερίνα Στεφανίδη και Βούλα Παπαχρήστου ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο Μπίνγκοτζ της Πολωνίας.

Η πρώτη πήρε την πρωτιά στο άλμα επί κοντώ, δίνοντας το δεύτερο «12άρι» στην Ελλάδα, κατά την 2η ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ομάδων, που διεξάγεται στο Μπίνγκοτζ της Πολωνίας.

Η Ολυμπιονίκης και παγκόσμια πρωταθλήτρια, ξεκίνησε από τα 4.56, που πέρασε με την πρώτη και αμέσως εξασφάλισε την πρωτιά, στη συνέχεια πέρασε με την τρίτη τα 4.70, ενώ απέτυχε να περάσει τα 4.80. Στην δεύτερη θέση έμεινε η Ουκρανή Μαρίνα Κιλπίκο με 4.56.

Από την πλευρά της η Βούλα Παπαχρήστου έκανε μόλις ένα έγκυρο άλμα στον αγώνα του τριπλούν, όμως αυτό ήταν αρκετό να της χαρίσει την πρωτιά, καθώς προσγειώθηκε στα 14,48μ.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μιχάλης Αναστασάκης στη σφυροβολία, κατά την 2η ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ομάδων, που διεξάγεται στο Μπίνγκοτζ της Πολωνίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την 3η θέση με βολή στα 75,77μ., δίνοντας άλλους δέκα βαθμούς στην Ελλάδα, μετά τις πρωτιές και τα «12άρια» του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος και της Κατερίνας Στεφανίδη στο επί κοντώ. Νικητής ήταν ο Πολωνός πρωταθλητής Ευρώπης Βόγιεχ Νοβίτσκι με 78,84 και δεύτερος ο Γάλλος Γκουεντίν Μπιγκότ με 76,70.

Από εκεί και πέρα, στο ύψος ο Κώστας Μπανιώτης έμεινε στα 2,12 και πήρε την 8η θέση (5 βαθμοί). Νικητής ήταν ο Ισπανός Μιγκέλ Σάντσο με 2,26. Στα 100 μ. γυναικών η Ραφαέλα Σπανουδάκη τερμάτισε στην 7η θέση με 11.84. Νικήτρια ήταν η Γαλλίδα Καρολ Ζαχί με 11.31. Στα 3.000μ. η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη τερμάτισε 11η με 10:22.66, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ. Στα 800μ. η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου πήρε την 12η θέση με 2:09.12.