Μουντομπάσκετ 2019: Αυτή είναι η επόμενη αντίπαλος της Εθνικής - Πότε αγωνίζεται

INTIME/ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Η Βραζιλία θα είναι η επόμενη αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδος στα γήπεδα της Κίνας, όπου διεξάγεται το Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ.

O αγώνας θα γίνει την Τρίτη (3/9) στις 15:00 μ.μ. Να υπενθυμίσουμε πως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε με 85-60 το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα του στη διοργάνωση. Η Βραζιλία αγωνίστηκε σήμερα, Κυριακή, με τη Νέα Ζηλανδία και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 102-94.

Oι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου χρειάστηκαν μόνο λίγα λεπτά για να ξεπεράσουν το μούδιασμα και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους.

Μετά το 17-9 της 1ης περιόδου, έκαναν επιμέρους σκορ 25-7 στη 2η περίοδο και έφτασαν τους 30+ πόντους, με πρώτο σκόρερ τον Γιώργο Πρίντεζη (16π.).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκλεβε μπάλες και... κάλπαζε σε coast to coast τελειώνοντας αιωρούμενους από τη στεφάνη τις φάσεις, υποχρεώνοντας τους Κινέζους φιλάθλους στο "Gymnasium of Youth Olympic Games Sports Park" της Νανζίνγκ σε επιφωνήματα ενθουσιασμού.

Ο MVP, όμως, ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, με 15 πόντους, το ένα κάρφωμα μετά το άλλο, 9 ριμπάουντ και 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Γεμάτος αυτοπεποίθηση όσο ποτέ ήταν ο άξιος αντικαταστάτης του αρχηγού Γιάννη Μπουρούση, που τελείωσε με 12 πόντους το παιχνίδι, με 2/4 τρίποντα και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-16, 63-38, 85-60