Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Ερυθρός Αστέρας: Πρεμιέρα με το «δεξί» στη Euroleague με οδηγό τον Καλάθη

INTIME

Ο Νικ Καλάθης ήταν ασταμάτητος και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε (87-82) του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ στην πρεμιέρα της Euroleague.

Ο αρχηγός των «πρασίνων» ήταν εξαιρετικός και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του κόντρα στους Σέρβους εντός έδρας.

Από εκεί και πέρα στην επιστροφή του στην έδρα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ο Τζέιμς Γκιστ ήταν πολύ καλός αλλά δεν μπόρεσε να οδηγήσει την ομάδα του στην έκπληξη.

Με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να δείχνει χαμένος στις... περιστροφές, αφήνοντας ελεύθερο το πεδίο στους αντίπαλους περιφερειακούς, ο Ερυθρός Αστέρας σήκωσε γρήγορα κεφάλι στο σκορ (2-8 στο 4΄).

Ένα ξέσπασμα του Καλάθη σε δημιουργία και εκτέλεση, βοήθησε τους «πράσινους» να μειώσουν σε 7-10 στο 6΄, αλλά με τον Γκιστ (8π. στο α' δεκ.) να κερδίζει τις «μάχες», απέναντι στον Ουάιλι, οι Σέρβοι ξέφυγαν και πάλι (8-17 στο 8΄), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (14-17). Μελανό σημείο σε αυτό το διάστημα για τον Παναθηναϊκό ήταν πως είχε μόλις 1/8 τρίποντα.

Με τον Ράις αντί του Καλάθη στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και τον Παπαγιάννη να δίνει βοήθειες κοντά στο καλάθι, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπέρασε στο 13΄ με 20-17.

Ο Γκιστ, όμως, ήταν και πάλι εκεί, μειώνοντας τη διαφορά και δίνοντας την ευκαιρία σε Μπάρον και Ότζο να γράψουν το 24-26 στο 16΄. Ωστόσο, κάποιες άμυνες του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν αρκετές για να πάρει η ελληνική ομάδα το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (37-35). Ευχάριστο νέο για τους «πράσινους» τα πέντε φάουλ που συμπλήρωσε ο Ότζο στο 18΄, με τα οποία ο θηριώδης σέντερ τέθηκε νοκ άουτ για το υπόλοιπο του αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ενεργοποίησε τη γραμμή ψηλών του (Τόμας, Παπαγιάννης), έδεσε την άμυνα του και για πρώτη φορά στο 26΄ προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (52-42). Όταν μάλιστα μπήκε στην εξίσωση και ο Φριντέτ από τα 6.75 (στο πρώτο του εύστοχο τρίποντο στον αγώνα), οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +14 (63-49 στο 28΄), μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να έχει εξασφαλίσει μία διψήφια διαφορά ασφαλείας (66-53), την οποία, παρά το πείσμα των Περπέρογλου και Μπάρον, που πάλευαν μόνοι τους για την ανατροπή (76-70 στο 36΄), συντήρησε και στο μεγαλύτερο μέρος του επιλόγου του αγώνα, κόβοντας πρώτος το νήμα του τερματισμού.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-35, 66-53, 87-82

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Αργύρης Πεδουλάκης): Τόμας 18, Ράις 12 (1), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 2, Βουγιούκας 4, Τζόνσον 3, Μπράουν, Φριντέτ 11, Καλάθης 21 (3), Ουάιλι 2, Μήτογλου 6

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Μίλαν Τόμιτς): Ντ. Μπράουν 5 (1), Κόβιτς, Λ. Μπράουν 3 (1), Περπέρογλου 15 (2), Νταβίντοβατς 3 (1), Λάζιτς, Φαγιέ 3 (1), Μπάρον 15 (3), Ντόμπριτς 6, Γκιστ 22, Τζένκινς 8, Ότζο 2