Ολυμπιακός - Ζενίτ 68-77: Δεν άντεξε στην παράταση

Η αστοχία από τα 6.75 (6/30) και η γενικότερη αδυναμία του Ολυμπιακού να ανταπεξέλθει στην επίθεση, καταδίκασαν τους «ερυθρόλευκους» σε μία οδυνηρή ήττα στο ΣΕΦ, απέναντι στην «πρωτάρα» της Euroleague Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά, καθώς το ξεκίνημα ήταν ανάλογο με αυτό κόντρα στη Βαλένθια, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 12-0.

Ο Πλάθα ζήτησε εσπευσμένα τάιμ άουτ και χρειάστηκε να περιμένει σχεδόν πέντε αγωνιστικά λεπτά για να δει τους παίκτες του να σημειώνουν το πρώτο τους καλάθι.

Μετά τα 0/7 σουτ, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν σερί 6-0 και σταδιακά ισορρόπησαν την κατάσταση. Μάλιστα, με τρίποντο του Τσούσκιν στην εκπνοή της περιόδου πέτυχαν την ολική ανατροπή και με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 26-7, βρέθηκαν στο +5 (26-21). Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός στα πρώτα 15 λεπτά μετρούσε 11/18 δίποντα και 0/10 τρίποντα!

Η αποτελεσματικότητα κοντά στο καλάθι ήταν κι αυτή που συνέβαλε στο 10-0 της ομάδα του Κεμζούρα, η οποία προηγήθηκε 31-26, έχοντας πρωτοστάτες τους Σπανούλη (6π., 4ασ.) και Μιλουτίνοφ (8π., 4ρ.). Όταν, όμως, ο Σέρβος ψηλός ήταν στον πάγκο ο Ολυμπιακός είχε θέμα στο ριμπάουντ, καθώς ο Ρούμπιτ ήταν κακός.

Κάπως έτσι η Ζενίτ, μετρώντας 5/10 τρίποντα, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχοντας το προβάδισμα (38-36).

Ο Αγιόν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με δύο γρήγορα καλάθια, ενώ στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Πονίτκα, με αποτέλεσμα η ομάδα της Αγ. Πετρούπολης να προηγηθεί για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (48-38 στο 25’). Το τρίτο φάουλ του Αγιόν ήταν το πρώτο καλό νέο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επέστρεψε άμεσα με σερί 7-0 (45-48 στο 27’), αλλά το τρίποντο του Ρένφρο του… έκοψε τη φόρα!

Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στη Ζενίτ να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας προβάδισμα 6 πόντων (53-47). Ο Πάντερ πέτυχε μόλις το δεύτερο τρίποντο σε 19 προσπάθειες, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έχασε αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Βέβαια, κι οι παίκτες του Πλάθα έδειξαν την ίδια… αναποτελεσματικότητά στο να σκοράρουν. Αποτέλεσμα; Για τέσσερα λεπτά ο αγώνας να «κολλήσει» στο 50-53, μέχρι ο Ρένφρο να πετύχει το πρώτο καλάθι της Ζενίτ στην τέταρτη περίοδο.

Ο Άιβερσον μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 50-57 (35’) και λίγο αργότερα ο Κβοστόφ έκανε το 53-59, αλλά ο Κόνιαρης κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό! Ο νεαρός γκαρντ σημείωσε δύο σερί τρίποντα και συνέβαλε ώστε η ομάδα του Πειραιά να μειώσει στον πόντο (58-59 στο 37’). Ο Χόλινς πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο ψυχολογίας, με τον Πονίτκα να ακολουθεί και να κάνει το 58-64.

Ο Πάντερ πέτυχε τρίποντο-ανάσα, κάνοντας το 61-64 (45’’ πριν το τέλος), με τον Αγιόν να αστοχεί στην επόμενη φάση. Η Ζενίτ είχε φάουλ να δώσει, αλλά οι παίκτες της έπαιξαν άμυνα και το πλήρωσαν, με τον Παπανικολάου να ισοφαρίζει (64-64) με νέο σουτ έξω από τα 6μ75, 6.5’’ πριν το τέλος! Στην τελευταία επίθεση, ο Κβοστόφ αστόχησε σε τρίποντο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε (65-64) για πρώτη φορά μετά το 36-34 (στο 19’), αλλά ο Σπανούλης ήταν εμφανώς κουρασμένος κι οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν λάθη.

Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους (έπαιξαν άμυνα ζώνης) να πετύχουν έξι αναπάντητους πόντους (70-65 στο 43’), με τον τρομερό Πονίτκα να βάζει την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του.

Ο Πολωνός φόργουορντ με γκολ φάουλ έκανε το 67-73 (1’19’’ πριν το τέλος) και στην επόμενη φάση έκοψε με εντυπωσιακό τρόπο τον Πάντερ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 47-53, 64-64 (κ.α.), 68-77.