Μπάσκετ: Νίκη Ολυμπιακού στο ντέρμπι με ΠΑΟ

ΕUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός ήταν νικητής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό που έγινε στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Basket League.

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 80-66, κάλυψαν την διαφορά της ήττας τους στον πρώτο γύρο και ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλες διαφορές από την αρχή του αγώνα.

Χαρακτηριστικά, η πρώτη περίοδος έληξε με τους παίχτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγούνται με 27-9. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να κλείνει με 53-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε και κατάφερε να μειώσει έως τους 9 πόντους (68-59). Στο τέλος όμως ο Ολυμπιακός ήταν εύστοχος σε τρίποντα που επιχείρησε και η τελική διαφορά διαμορφώθηκε στους 14 πόντους.