Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Ισοπέδωσε την Μπασκόνια με την «αύρα» του Πιτίνο

Στην επιστροφή του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ οι «πράσινοι» επικράτησαν (100-68) της Μπασκόνια.

Παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ διέλυσε την Μπασκόνια στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων κι ανέβασε το ρεκόρ του σε 7-4 στη διοργάνωση, μία εβδομάδα πριν από το «αιώνιο» ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ίδιο γήπεδο.

Για το «τριφύλλι» η σημερινή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη, μετά τα «διπλά» σε Κάουνας και Μόναχο.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ «πλήρωσε» στα πρώτα λεπτά την αμυντική αδράνεια του, κυρίως μέσα στη ρακέτα, βλέποντας τον «γίγαντα» της Μπασκόνια, Γιουσούφα Φολ, να δίνει ρεσιτάλ και να χαρίζει στους Βάσκους το προβάδισμα με νταμπλ σκορ (5-10 στο 3΄).

Ωστόσο, ο Καλάθης φρόντισε με προσωπικό ξέσπασμα του σε επίθεση και δημιουργία να ισοφαρίσει σε 10-10 στο 5΄, ενώ με τον Φριντέτ να βρίσκει στόχο από τα 6.75 οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 17-11 στο 7΄. Και πάλι όμως οι αμυντικές του ατέλειες βοήθησαν την Μπασκόνια να βρει ρυθμό και με δύο κολλητά τρίποντα του Στάουσκας να ισοφαρίσει σε 17-17 στο 8΄.

Ο Ράις, πάντως, είχε την απάντηση από την περιφέρεια για το 20-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε «ζεστός» από τα 6.75 στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Ράις και Παπαπέτρου ξέφυγε με 30-25 στο 14΄. Όταν μάλιστα, ενεργοποιήθηκε η άμυνα και βγήκαν οι αιφνιδιασμοί, το «τριφύλλι» εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (39-28 στο 18΄).

Δύο κολλητά τρίποντα του Τζάνινγκ έδωσαν ανάσα στην Μπασκόνια (42-34), αλλά η «πράσινη μηχανή» είχε πάρει μπροστά (46-36 στο 20΄)... Στα αρνητικά για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, τα τρία φάουλ που συμπλήρωσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Παπαπέτρου και Χένρι.

Η διάρκεια του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ σε άμυνα και επίθεση εξαργυρώθηκε από τους «πράσινους» με το... καλημέρα της τρίτης περιόδου.

Το «τριφύλλι» μπήκε με 6-0 σερί (52-36 στο 22΄), ενώ με τον Φριντέτ να οδηγεί την επίθεση από τα 6.75 η διαφορά εκτοξεύτηκε γρήγορα στο +18 (69-51 στο 29΄) και πήρε τη μέγιστη τιμή της στα 36΄΄ για τη λήξη του δεκαλέπτου (+21, 72-51 με 2/2 τρίποντα Φριντέτ).

Χωρίς διάθεση για... πισωγυρίσματα στην απόδοση του, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έδωσε συνέχεια στον επιθετικό πλουραλισμό του, εκτοξεύοντας τη διαφορά ακόμη και στο +33 (96-63).

Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης με τη σκυτάλη να περνά στον κόσμο, που αποθέωνε τον Ρικ Πιτίνο και ζητούσε από τους «πράσινους» τη νίκη επί του Ολυμπιακού, την επόμενη εβδομάδα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 46-36, 72-51, 100-68.