Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ήφαιστος Λήμνου 87-74: Νίκησε και σκέφτεται Μπαρτσελόνα

Intime.gr

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε (87-74) του Ήφαιστου Λήμνου στο ΟΑΚΑ για την Basket League και πλέον ετοιμάζεται για το ματς με την Μπαρτσελόνα την Παρασκευή για την Euroleague.

Οι «πράσινοι» μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να βρήκαν αντίσταση από τους φιλοξενούμενους όμως στη συνέχεια πάτησαν «γκάζι» και πήραν μια ακόμα νίκη στο Πρωτάθλημα όντας αήττητος μετά από δέκα αγωνιστικές.

Κορυφαίος των «πράσινων» ήταν ο Τόμας με 16 πόντους, με τον Ράις να είχε 14π., τον Τζόνσον να είχε 11π. (παίζοντας 37:36’’!) και τον Παππά 10π.

Από την ομάδα της Λήμνου, που έπεσε στο 5-5, πρώτος σκόρερ ήταν ο Έβανς με 21 πόντους (οι 19π. από το πρώτο ημίχρονο) και 11 ριμπάουντ, ο Μολντοβεάνου είχε 16π. και ο Σμιθ 11π.

Σε μία αναμέτρηση που ο Ρικ Πιτίνο δεν είχε στη διάθεσή του τον Γιώργο Παπαγιάννη ο οποίος έπαθε διάστρεμμα, ενώ κράτησε στον πάγκο τον Ιωάννη Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» εξαργύρωσαν ευστοχία (30/64 σουτ εντός πεδιάς), έλεγχο των ριμπάουντ και δημιουργία. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι βρισκόντουσαν σε απόσταση αναπνοής μέχρι το 30΄, αλλά στον... επίλογο του αγώνα έμειναν από δυνάμεις.

Τελευταία φορά που ο Ήφαιστος είδε τη διαφορά να βρίσκεται σε μονοψήφιο αριθμό ήταν στο 30΄ (66-57), καθώς στα πρώτα πέντε λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός απάντησε με επιμέρους σκορ 13-5, ξεφεύγοντας με +17 (79-62) και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Πλέον το «τριφύλλι» επικεντρώνεται στη δύσκολη αποστολή που θα έχει αυτή την εβδομάδα στη Βαρκελώνη, απέναντι στην ισχυρή Μπαρτσελόνα (13/12), για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 47-44, 66-57, 87-74.