Tσιτσιπάς: Ήττα στις λεπτομέρειες από τον Ναδάλ στο Άμπου Ντάμπι

ΑΡ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αν και το πάλεψε, ηττήθηκε από τον Ράφα Ναδάλ 7-6 (3), 5-7, 6-7 στον τελικό του τουρνουά του Αμπού Ντάμπι.

Ο Έλληνας τενίστας ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση δείχνοντας να θέλει μια ακόμα πρωτιά μετά τη νίκη του στον τελικό του Λονδίνου.

Ο Ναδάλ όμως όσο περνούσε η ώρα ανέβαινε και μετά από 3 ώρες και 9 λεπτά βρήκε τις λύσεις και επικράτησε στον τελικό του Mubadala World Tennis Championships 2019.

Ο Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ με 7-6(3), έχασε το δεύτερο με 7-5 και το τρίτο πήγε πάλι στο τάι μπρέικ, με τον Ισπανό να παίρνει αρχικά ένα προβάδισμα 4-1, τον Τσιτσιπά να μειώνει σε 4-3, αλλά τελικά ο Ισπανός πρωταθλητής στέφθηκε νικητής με 7-6(3) και κατέκτησε τον συγκεκριμένο τίτλο για 5η φορά.

Υπενθυμίζεται πως στα ημιτελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 3-6, 7-6(4), 6-4 τον Νόβακ Τζόκοβιτς, Νο 2 του κόσμου, ενώ στο πρώτο ματς είχε αποκλείσει με 6-3, 6-4 τον 22χρονο Ρώσο Αντρεϊ Ρούμπλεφ, Νο 23 στον κόσμο.