Προμηθέας - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 75-99: «Πύρρειος» νίκη για τους «πράσινους»

INTIME SPORTS

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε άνετα (99-76) από την Πάτρα και την έδρα του Προμηθέα και πλέον βλέπει το ματς της Παρασκευής με τη Βιλερμπάν για να δώσει συνέχεια στο σερί του στην Euroleague.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τις νίκες κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου και την Ζαλγκίρις Κάουνας ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε 99-76 του Προμηθέα στην Πάτρα για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Κορυφαίος των νικητών ο Γιώργος Παπαγιάννης, που τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους (11/13 δίποντα) και 10 ριμπάουντ. Για τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Λίποβι με 18 πόντους.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου τραυματίστηκε στον αντίχειρα του αριστερού χεριού στο 3ο λεπτό και ο Ρικ Πιτίνο και το ιατρικό τιμ έκριναν σκόπιμο να τον κρατήσουν στον πάγκο για τη συνέχεια του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κυριάρχησε στον αγώνα, πήρε νωρίς ένα προβάδισμα 13 πόντων (22-9) και, εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του στα ριμπάουντ (48-26), κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 60-46. Ο Προμηθέας δεν διέθετε τις ψυχικές δυνάμεις για να «γυρίσει» το ματς και έτσι στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά «εκτοξεύτηκε» μέχρι και τους 24 πόντους (70-46), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο 80-60 υπέρ των «πρασίνων». Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρκατήρα και η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έφτασε τελικά στη νίκη με 99-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 46-60, 60-80, 76-99