Βαλένθια - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 94-87: «Ξύπνησε» αργά και ηττήθηκε

Intime.gr

Η «μαύρη τρύπα» στην άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ κάτω από το καλάθι, δεν επέτρεψε στους «πράσινους» να αποδράσουν με «διπλό» από τη Βαλένθια και να «πιάσουν» τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην πέμπτη θέση της κατάταξης της Euroleague.

Το «τριφύλλι», το οποίο επέστρεψε από το -16 (80-64 στο 30΄), «έπεσε» με το τελικό 94-87 από τις «νυχτερίδες», για την 22η αγωνιστική, δίνοντας τέλος στο αήττητο σερί του (3-0) και βλέποντας το ρεκόρ του να υποχωρεί σε 13-9. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί πανηγύρισαν την ενδέκατη νίκη τους, διατηρώντας τη θέση τους στην οκτάδα.

Με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με το πόδι... κολλημένο στο γκάζι στην επίθεση (10/18 σουτ εντός πεδιάς η Βαλένθια, 11/19 ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ), ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πλήρωσε το αμυντικό κενό που προέκυψε στη ρακέτα του από την αδυναμία του Γιώργου Παπαγιάννη να ανταποκριθεί στο μαρκάρισμα του Ντούμπλιεβιτς (9π.) και μοιραία έκλεισε το δεκάλεπτο στο -2 (27-25).

Με τον Ντούμπλιεβιτς να δίνει ρεσιτάλ απέναντι στον Παπαγιάννη και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και τις «νυχτερίδες» να συνεχίζουν τις τρίποντες «εκτελέσεις», ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρέθηκε με το... καλημέρα σε μειονεκτική θέση (42-29 στο 14΄). Ακολούθησε ένα τετράλεπτο ξέσπασμα των «πράσινων», που μείωσαν σε 46-43 στο 18΄, αλλά η Βαλένθια τιμώρησε τα διαδοχικά λάθη του «τριφυλλιού», παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (55-45).

Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στην τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μειώνει σε απόσταση αναπνοής στο 26΄ (65-62), αλλά στη συνέχεια να καταρρέει... Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να «δέσουν» την περιφερειακή τους άμυνα, οι Ισπανοί βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 και με επιμέρους σκορ 15-2, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +16 (80-64).

Ο «μεταλλαγμένος» σε άμυνα και επίθεση Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ του... επιλόγου, απάντησε με επιμέρους σκορ 18-2, ισοφαρίζοντας στο 36΄ σε 82-82. Ωστόσο, το τρίποντο του Ντόρνεκαμπ έδωσε «ανάσα» στη Βαλένθια (85-82), τα «πράσινα» λάθη έδιναν και έπαιρναν, ο Καλάθης «αποχαιρέτησε» με 5 φάουλ 1:19΄ πριν από τη λήξη και η προσπάθεια ανατροπής φαινόταν να χάνεται... Ωστόσο, ο Ράις είχε διαφορετική άποψη, μειώνοντας γρήγορα με 88-87 με καλάθι και φάουλ. Και πάλι, όμως, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν έδειξε αντανακλαστικά... Ο Ντούμπλιεβιτς κέρδισε... γκολ φάουλ από τον Παπαγιάννη, στέλνοντας τον Έλληνα σέντερ στον πάγκο με 5 φάουλ, ενώ ο Μαυροβούνιος μπορεί να αστόχησε στη bonus βολή, αλλά πήρε και το επιθετικό ριμπάουντ, με την μπάλα να καταλήγει στον Αμπάλντε, ο οποίος καθάρισε το ματς (92-87)...

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 55-45, 80-64, 94-87
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 14 (3), Μαρίνκοβιτς 4, Εντούρ 7, Αμπάλντε 9, Λαμπεϊρί 8, Βαν Ρόσομ, Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 19 (1), Βίβες 12 (2), Σαν Εμετέριο 8 (2), Σάστρε, Ντόορνεκαμπ 13 (4).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 16 (1), Ράις 21 (2), Παπαγιάννης 6, Ράουτινς, Παπαπέτρου 5, Βουγιούκας, Τζσόνσον 5 (1), Φριντέτ 9 (1), Καλάθης 22 (2), Γουάιλι, Μήτογλου, Μπεντίλ 3 (1).