Άρης-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 81-88: Νίκη μετ'εμποδίων

INTIME

Mε τη νίκη (88-81) έφυγε από την έδρα του Άρη ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με τους «πράσινους» να ετοιμάζονται πλέον για τον αγώνα με την Μπαρτσελόνα για την Euroleague στο ΟΑΚΑ.

Βέβαια ο προπονητής της ομάδας Ρικ Πιτίνο έχει να προβληματιστεί για τους τραυματισμούς των Τόμας, Καλάθη και Ουάιλι, οι οποίοι χτύπησαν κατά τη διάρκεια του αγώνα και άπαντες στην ομάδα θέλουν να δουν σε τι κατάσταση θα είναι για το ματς με τους Καταλανούς.

Κορυφαίοι για τους «πράσινους» ήταν οι Ιωάννης Παπαπέτρου (21π., 6 ριμπ., 2 ασ., 2 κλ.), Ντεσόν Τόμας (19π., 5 ριμπ., 1 ασ. 2κλ.). Ξεχώρισαν για τους Θεσσαλονικείς οι Βλάντιμιρ Ντραγκίτσεβιτς (19π., 4 ριμπ.), Λευτέρης Μποχωρίδης (18π., 5 ριμπ., 8 ασ.), Μίλαν Μιλόσεβιτς (15π., 14 ριμπ.).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ και επέβαλλε το ρυθμό του, με τους «πράσινους» να προηγούνται στο σκορ με 10-0 με καλάθι του Τόμας. Ο Άρης ωστόσο αντέδρασε και μείωσε σε 23-27 με τον Φιτζπάτρικ και στη συνέχεια ο Μιλόσεβιτς έκανε το 39-40 δυο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε με τη σειρά του και με κάρφωμα του Ιωάννη Παπαπέτρου έκανε το 54-45 στο 21΄, ενώ στη συνέχεια ο ΝτεΣόν Τόμας έγραψε το 56-45. Ο Αμερικανός φόργουορντ στην συνέχεια αποχώρησε με πρόβλημα στη μέση, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να παίρνει προβάδισμα με 73-61 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Άρης μείωσε ξανά στο σκορ 76-82 με καλάθι του Μιλόσεβιτς τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του ματς.

Δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια του αγώνα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να παίρνει τη νίκη και πλέον να στρέφεται στο ματς με την Μπαρτσελόνα για την Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-29, 42-47, 62-74, 81-88