Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Εφές, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε στην Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ

EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Εφές με 83-78 στο ΟΑΚΑ στο φινάλε του πρώτου γύρου του Top 16 της Ευρωλίγκας, ενώ ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στην Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ με 92-85.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε μουδιασμένα στο ματς, όσο όμως περνούσε η ώρα βρήκε την ισορροπία του. Με ενέργεια στην άμυνα, παρότι ο Διαμαντίδης έπαιξε μόλις 6 λεπτά (αισθάνθηκε ενοχλήσεις και έκατσε στον πάγκο) και στην επίθεση έναν τρομερό και φοβερό Ραντούλιτσα κατάφερε να πάρει διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 36-35.

Pao-efes euroleague

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / Δημήτρης Ντουντούμης)

Δυο φορές έφτασε στους 10 πόντους την απόσταση του από την Εφές και με ψύχραιμο παιχνίδι και καθαρό μυαλό πήρε την νίκη με 83-78, που τον έφερε στο 4-3 στην βαθμολογία του ομίλου.

Ο Ραντούλιτσα διέλυσε κάθε αντίπαλο με 23 πόντους και 8 ριμπάουντς, ενώ από κοντά ο Καλάθης πρόσθεσε 12 πόντους, 5 ριμπάουντς, 6 ασσίστ και δεν έκανε λάθος στα 34 λεπτά που αγωνίστηκε. 11 πόντους είχε ο Γκιστ και 10 ο Φελντέιν.

Πάλεψε άλλα έχασε ο Ολυμπιακός

Στην Μόσχα οι ερυθρόλευκοι κυνηγούσαν από την αρχή την ΤΣΣΚΑ στο σκορ, έχοντας πρόβλημα στα μαρκαρίσματα στο καλάθι και χάνοντας κάποια εύκολα λέι-απ. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ 41-33.

CSKA M-Olympiacos Euroleague

(Πηγή: ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / Maxim Shipenkov)

Η 3η περίοδος ήταν η καλύτερη για τον Ολυμπιακό, που με ένα γρήγορο 8-0 ισοφάρισε, πέρασε μπροστά με 50-49 και το ματς εξελίχθηκε σε μάχη καλάθι με καλάθι. Οι Μοσχοβίτες πήραν και κάποια εύκολα σφυρίγματα (εκτέλεσαν συνολικά 35 βολές, έναντι 21 του Ολυμπιακού) και έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο με 66-61. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του αγώνα και ο Ολυμπιακός τελειώνει τον πρώτο γύρο με ρεκόρ (νίκες-ήττες) 3-4.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Πρίντεζης με 19 πόντους, με τον Χάκετ στους 17 και τους Χάντερ και Σπανούλη να προσθέτουν από 15 πόντους ο καθένας. Από την «ομάδα του στρατού» κορυφαίοι ήταν οι Τεόντοσιτς και Ντε Κολό με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-33, 66-61, 92-85

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Μπαρτσελόνα-Ζαλγκίρις 92-86.

1. Λαμποράλ 5-2
2. ΤΣΣΚΑ Μ. 5-2
3. Ρεάλ Μ. 4-3