Basketleague: Nίκες για ΠΑΟ και Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με νίκη στη Basket League επικρατώντας εντός έδρας 87-81 του Απόλλωνα Πατρών με τον Μαρκέζ Χέινς να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση

Ο Αμερικανός στη δεύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού είχε πολύ καλή παρουσία και σε 22 λεπτά σημείωσε έντεκα πόντους. Πολύ καλή απόδοση και από τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ο οποίος πέτυχε 18 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με πολύπλευρη βοήθεια στην ομάδα του σταματώντας στους 15 πόντους, τις εννιά ασίστ, τα πέντε κλεψίματα και τα τρία ριμπάουντ.

Στον αντίποδα ο Σάντλερ με 22 πόντους είχε εξαιρετική απόδοση, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Λαμπρόπουλος με 17.

Δεκάλεπτα: 24-20, 53-36, 70-57, 87-81

Στο άλλο ματς της ημέρας το Λαύριο δυσκόλεψε για παραπάνω από ένα ημίχρονο τον Ολυμπιακό. Τελικά οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 55-71 καθώς στο δεύτερο ημίχρονο δέχτηκαν μόνο 20 πόντους.

Τα ευχάριστα νέα για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο ήρθαν από τον Κώστα Παπανικολάου ο οποίος είχε εξαιρετική απόδοση και σημεώισε 12 πόντους. «Ζεστός» από την περιφέρεια ο Όντομ με 4/5 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 17-17, 35-32, 49-58, 55-71