Ήττα στην παράταση του Ολυμπιακού με 2-1 από την Αντερλεχτ και εκτός από Europa League

Reuters / Alkis Konstantinidis

Ούτε στην ρεβάνς μπόρεσε ο Ολυμπιακός να κερδίσει την Αντερλεχτ και παρότι πήγε το ματς στην παράταση δέχθηκε 2 γκολ και αποκλείστηκε από την συνέχεια των ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έχασε πολλές ευκαιρίες να σκοράρει, και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ μόνο 1-0 από το πέναλτυ του Φορτούνη στο 29’ (διαμαρτύρονται οι Βέλγοι για το χέρι που καταλογίστηκε στον Κάρα και το ριπλέι φαίνεται ότι τους δικαιώνει).

2016 02 25T204145Z 691724962 LR2EC2P1LHB93 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA

(Πηγή: REUTERS/Alkis Konstantinidis)

Στο 2ο ημίχρονο όσο περνούσε η ώρα η Αντερλεχτ έδειχνε να έχει περισσότερες δυνάμεις και ήταν εκείνη που άγγιξε το γκολ με το δοκάρι του Ναχάρ στο 64, ενώ ο Ρομπέρτο μιμήθηκε τον Προτό κάνοντας σπουδαίες αποκρούσεις.

Στην παράταση όμως η κούραση των ερυθρόλευκων έφερε και λάθη από τα οποία ο Ατσεαμπόνγκ έστειλε 2 φορές την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού (103 και 112) και η Αντερλεχτ με το 2-1 προκρίθηκε στους «16».

2016 02 25T202815Z 1406872820 LR2EC2P1KUS8L RTRMADP 3 SOCCER EUROPA

Εκτός από την φάση του πέναλτυ ο Βορειο-Ιρλανδός διαιτητής έκανε πολλά λάθη με τους Βέλγους να διαμαρτύρονται για αποβολή του Μποτία (σε 2 φάσεις) και ο Ολυμπιακός για ένα πέναλτυ που δεν δίνεται σε τράβηγμα του Ισπανού στην παράταση.

Μπράγκα-Σιόν 2-2

*Με πιο έντονο χρώμα οι ομάδες που πέρασαν στους 16.

Ο αποκλεισμός του Ολυμπιακού περιορίζει την Ελλάδα οριστικά στη 14η θέση της κατάταξης της UEFA, κάτι που σημαίνει πως χάνεται η απευθείας θέση σε Champions και Europa League από τη σεζόν 2017/18, ενώ για την σεζόν 2016/17 θα κριθεί η απ ευθείας πρόκριση σε ομιλούς από το ποιοι θα είναι οι τελικοί νικητές των δύο διοργανώσεων.