Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Αστέρα Τρ. 2-0 και περιμένει τον ημιτελικό Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό.

EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ

Ο ΠΑΟΚ με το 2-0 εδραιώθηκε στην μάχη της 5άδας του πρωταθλήματος βάζοντας τον Αστέρα σε περιπέτειες για την συμμετοχή στα πλέι-οφ.

Παράλληλα ο Δικέφαλος πήρε ψυχολογία ενόψει του πρώτου ημιτελικού Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό και τον κόσμο να ετοιμάζεται να γεμίσει την Τούμπα την Τετάρτη.

2477760

(Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / Βασίλης Βερβερίδης)

Με φρέσκα πρόσωπα και ταχύτητα στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ παρουσίασε πολύ ελκυστικό πρόσωπο και έφτιαξε πολλές φάσεις στο πρώτο 45λεπτο, σκόραρε όμως μόνο μία φορά με τον Πέλκα στην αρχή.

2477899

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αγχώθηκαν λίγο, αλλά ο Αστέρας ήταν πολύ λίγος για να απειλήσει με ισοφάριση και το 2ο γκολ του Μακ, που πέρασε και τον τερματοφύλακα, σφράγισε το δίκαιο τρίποντο του Δικέφαλου με 2-0. Σταμάτησε και την κακοδαιμονία των αγώνων, με τους Αρκάδες, τους οποίους είχαν να κερδίσουν από το 2013 (!).

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 38 πόντους, αφήνοντας 5ο τον Πανιώνιο στους 36, ενώ οι Αρκάδες μπορεί αύριο να είναι στο -5 από τις θέσεις των play-off με πολύ δύσκολο πρόγραμμα (ντέρμπυ) μπροστά τους.

2477949

Στα άλλα ματς ο Παναιτωλικός έσωσε την παρτίδα ισοφαρίζοντας στο φινάλε την Ξάνθη σε 2-2 (69 (πεν.), 81 Ουάρντα / 34 Καπετάνος, 63 Παπαστεργιανός) και συνεχίζει να κυνηγά την 6η θέση. Η Καλλονή γύρισε στις νίκες με αντίπαλο τον Πλατανιά με 2-1 (20’ Μάρκοβιτς, 56 Ελλακόπουλος / 71 Ανγκούλο) δύσκολα όμως θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Ο Ολυμπιακός το μεσημέρι στο Καραϊσκάκης «σφραγίζει» μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου με νίκη επί της Βέροιας, ενώ το ντέρμπυ της αγωνιστικής (και τη 2ης θέσης στην κανονική περίοδο) γίνεται στο ΟΑΚΑ ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό.