Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 97-89: Ήττα στις λεπτομέρειες

INTIME.GR

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ το πάλεψε αλλά η Μπαρτσελόνα επικράτησε 97-89 για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Οι... λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά στο «Palau Blaugrana», με τον μαχητικότατο Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να αποχωρεί ηττημένος στην παράταση, αλλά καταχειροκροτούμενος για την εξαιρετική του εμφάνιση, παρά τα... προβλήματα που προέκυψαν.

Οι «πράσινοι» έπεσαν με το τελικό 97-89 (75-75κ.α.) από την Μπαρτσελόνα, για την 4η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ του να υποχωρεί σε 1-2. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους (3-1).

Ο Νικ Καλάθης στο πρώτο του ματς κόντρα στην παλιά του ομάδα ήταν εξαιρετικός, βάζοντας τέσσερα τρίποντα (14π., 6ρ., 6ασ.), ενώ σπουδαία δουλειά έκανε στο τελευταίο τρίλεπτο και στην παράταση και ο Μπράντον Ντέιβις (20π., 5ρ., αλλά και 5λ.). Σε μεγάλο βράδυ για τους νικητές βρέθηκαν και οι Κόρι Χίγκινς (24π., 7ρ., 5ασ.), Κάιλ Κούριτς (14π.) και ο Άνταμ Χάνγκα που έβαλε δύο τρίποντα στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Για τον Παναθηναϊκό επιθετικά ξεχώρισε ο Μάρκους Φόστερ με την καλύτερη επίδοση της καριέρας του στην Euroleague (24π.), ενώ τρομερές λύσεις σε όλο το γήπεδο έδιναν και οι Ντίνος Μήτογλου (16π., 12ρ., 4ασ.) και Χάουαρντ Σαντ Ρος (17π. με 4/8 3π., 5ασ.).

Εξαιρετικός ήταν και ο Λεωνίδας Κασελάκης, που έβαλε 3/3 βολές, όταν η μπάλα ζύγιζε... τόνους και έστειλε το ματς στον επιπλέον χρόνο. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς «ξύπνησε» στην παράταση και τελείωσε το παιχνίδι με 15π. (5/9 3π.), καθώς και 5 ριμπάουντ, αλλά και 4 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 5’ βρέθηκε να προηγείται με 15-4 στο 3’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 10’ μείωσαν σε 18-13 και στο 11’ προσπέρασαν με 21-18. Ωστόσο, το «τριφύλλι» κατάφερε στο 13’ να πάρει το προβάδισμα με 24-21. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και με ένα σερί 8-0 ξέφυγε με 29-24 στο 15’. Στο 17’ οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 29-29 και στο 18’ προσπέρασαν με 31-29. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε την γηπεδούχο ομάδα μπροστά στο σκορ με 36-35, αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με σερί 7-0 για το 42-36 του 22’.

Η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 42-41 στο 24’ όμως και πάλι οι «πράσινοι» βρήκαν τον τρόπο να πάρουν προβάδισμα και στο 25’ ξέφυγαν με 50-41. Στο 26’ το «τριφύλλι» πήρε διψήφια διαφορά πόντων (44-55) με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 55-54 στο 29’ και να προσπερνούν με 56-55 λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο (58-58) και στο 31’ η Μπαρτσελόναπροηγήθηκε με 62-58. Στο 33’ οι «πράσινοι» προσπέρασαν εκ νέου με 63-62 με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά στο σκορ με 67-66 στο 36’.

Οι Καταλανοί ξέφυγαν με 71-68 στο 38’, ενώ 17.6’’ δεύτερα πριν το τέλος πήραν προβάδισμα με 75-72 χάρη σε 2/2 βολές του Μπράντον Ντέιβις. Στα 7.5’’ ο Κασελάκης κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις και ευστόχησε και στις τρεις βολές για το 75-75, ενώ ο Χίγκινς αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και ο αγώνας οδηγήθηκε σε παράταση.

Στο 43’ η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 84-78 και στο 44’ με 89-81 φτάνοντας τελικά στη νίκη με 97-89.