Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 83-89: Λύγισε στο τέλος!

ΙΝΤΙΜΕ/ ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπάθησε καθ' όλη την διάρκεια του ματς να φανεί ανταγωνιστικός κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά στο τέλος ξέμεινε από δυνάμεις με αποτέλεσμα να μην μπορεί να φτάσει στην... υπερβαση και έτσι η ΤΣΣΚΑ επικράτησε με 89-83.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καθόλου καλά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με την ΤΣΣΚΑ Να επιβάλλει τον ρυθμό της και τον Χίλιαρντ να κάνει ότι θέλει. Ο παίκτης των Ρώσων ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής και με 9 πόντους και 3/3 τρίποντα "οδηγούσε" την ομάδα του. Σε αυτά προσθέστε και το ένα του Κουρμπάνοφ και η ΤΣΣΚΑ είχε ξεκινήσει "καυτή" και είχε πάρει το προβάδισμα με 3-12 και στο πεντάλεπτο με 7-18.

Ο Γιώργος Βόβορας ξεκίνησε να ανακατεύει την τράπουλα και η είσοδος των Νέντοβιτς και Παπαγιάννη άλλαξε την κατάσταση, αφού ο Μάικ Τζέιμς είχε στείλει την διαφορά στους 9 πόντους, 12-21, με φανταστικό σουτ τριών πόντων. Ο Μποχωρίδης οργάνωσε και πάλι πολύ καλά την ομάδα του, μοίρασε πολύ σωστά την μπάλα και οι "πράσινοι" βρήκαν πόντους μέσα από την ρακέτα και σε συνδυασμό με τις σωστές επιλογές του Ουάιτ, μείωσαν σε 20-22, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να "υπογράφει" το 24-24 του ημιχρόνου.

Σόου Νέντοβιτς

Και αν το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου ήταν κακό για τον Παναθηναϊκό, το ξεκίνημα του δεύτερου ήταν ότι... χειρότερο. Ο Παναθηναϊκός έχασε την συγκέντρωσή του στην άμυνα, "θόλωσε" την κρίση του στις επιθετικές του επιλογές και η ΤΣΣΚΑ έκανε μίνι... πάρτι. Λίγο πριν τα μισά της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν στο 29-46 (επιμέρους 5-22) και όλα έμοιαζαν να... τελειώνουν. Αλλά ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε άλλη άποψη. Ο Σέρβος του "τριφυλλιού" πήρε την κατάσταση πάνω του και με 14 πόντους, έβαλε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, με την ΤΣΣΚΑ όμως να πηγαίνει στα αποδυτήρια με μια καλή διαφορά, 42-51.

Σταθερά απειλητικός, σταθερά μπροστά η ΤΣΣΚΑ

Και αυτή την φορά η ΤΣΣΚΑ μπήκε καλύτερα στο ματς, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι έτοιμος να δώσει απαντήσεις. Με εξαιρετικές άμυνες του Παπαγιάννη και πολύ σωστές επιλογές στην επίθεση, οι "πράσινοι" έκαναν σερί 10-0, μείωσαν το ματς σε 52-53 και έβαλαν έξτρα άγχος στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, με σερί 0-7 και το σκορ στο 52-60. Στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου ο Φόστερ ήταν ο παίκτης που προσπάθησε να κάνει την διαφορά για την ομάδα του, με την ΤΣΣΚΑ να είναι συνεπής στην επίθεση και το σκορ στο 30' να είναι στο 58-65.

Σε λιγότερο από δύο λεπτά στην τέταρτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ "τρέχει" σερί 0-6, με τον Μπολομπόι να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής και τους Ρώσους να είναι μπροστά με 13 πόντους, 58-71. Ήταν φανερό ότι οι "πράσινοι" είχαν μείνει από δυνάμεις και "καθαρό" μυαλό κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ΤΣΣΚΑ και πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν 64-78. παρ' όλα αυτά οι "πράσινοι" πάλεψαν το ματς μέχρι τις τελευταίες φάσεις με το τελικό σκορ να είναι το 89-83.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 10(2), Παπαπέτρου 13(2), Κασελάκης, Καλαιτζάκης 2, Φόστερ 7(1), Νέντοβιτς 19(4), Ουάιτ 11(1), Μήτογλου 7(1), Σαντ-Ρος 4

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 6, Τζέιμς 10(2), Χίλιαρντ 14(4), Χάκετ 13(2), Στρέλνιεκς 12 (2), Βόιτμαν 5(1), Κλάιμπερν 15, Σενγκέλια 6, Κλάιμπερν 6, Κουρμπάνοφ 5 (1)