Μπασκόνια - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 93-72: Συντριβή στη Βιτόρια

ΙΝΤΙΜΕ

Τα λάθη «καταδίκασαν» τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στη Βιτόρια, όπου υπέστη την τέταρτη διαδοχική ήττα του και έκτη σε οκτώ αγώνες στη Euroleague.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 93-72 από τη Μπασκόνια, για τη 10η αγωνιστική, με τους Βάσκους να ολοκληρώνουν αήττητοι τη «διαβολοβδομάδα» και να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 4-4.

Με 14 λάθη, απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας και την άμυνα σταθερά σε δεύτερη μοίρα σχεδόν σε όλο τον αγώνα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν είχε τύχη στη Βιτόρια... Ο τεχνικός των «πράσινων» κρατά από την αποψινή αναμέτρηση τη σπουδαία εμφάνιση του Γιώργου Παπαγιαννή (11π., 10ρ., 1 μπλοκ) και την προσπάθεια των Ιωάννη Παπαπέτρου (17π.), Νεμάνια Νέντοβιτς (15π., 5ασ.), που έδειχναν να είναι οι μόνοι που πίστευαν στην ανατροπή...

Στον αντίποδα, Πιέρια Χένρι (14π., 12ασ., 2/4τρ.), Λούκα Βιλντόζα (19π., 5/7τρ.) και Άλεκ Πέτερς (19π., 4/5τρ.) έδωσαν λύσεις από τα 6.75 όποτε χρειαζόταν, οδηγώντας τους Βάσκους εκ του ασφαλούς στην επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-39, 66-58, 93-72

Για ακόμη μία φορά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε δυναμικά στο παρκέ και ελέγχοντας τον ρυθμό, έγραψε στον φωτεινό πίνακα στο 3΄ το 2-10. Ωστόσο, τα διαδοχικά λάθη (5 στο πρώτο δεκάλεπτο), το «μπλακ-άουτ» στην επίθεση (3 λεπτά χωρίς καλάθι) και η αδυναμίες στην άμυνα, που επέτρεψαν στον Βιλντόζα να βρει ρυθμό από τα 6.75 (2/3 τρίποντα), βοήθησαν τη Μπασκόνια να προσπεράσει στο 6΄ με 11-10 (σερί 9-0). Ο Παναθηναϊκός μάζεψε τα κομμάτια του και αντέδρασε, αλλά το αντιαθλητικό του Μακ στον Χένρι, έδωσε την ευκαιρία στον Αμερικανό των Βάσκων να μειώσει σε 20-23 στο 10΄.

Το σερί 7-0 της Μπασκόνια με το... καλημέρα της δεύτερης περιόδου (27-23), δεν ανησύχησε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, που ανέκτησε το προβάδισμα στο 14΄ (31-32), μετά από τρίποντο του Κασελάκη, που σηκώθηκε από τον πάγκο και έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Τι ακολούθησε; Χαμένες βολές, λάθη και ασύνδετη άμυνα από πλευράς Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έδωσαν στους Βάσκους την ευκαιρία να απαντήσουν με επιμέρους σκορ 13-2 και να ξεφύγουν για πρώτη φορά με +10 (44-34 στο 19΄), πριν ο Παπαπέτρου ευστοχήσει σε buzzer breater τρίποντο και μαζέψει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό με τη λήξη του ημιχρόνου (46-39).

Στην τρίτη περίοδο τα αμυντικά αντανακλαστικά του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ λειτούργησαν, οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στα επιθετικά ριμπάουντ και με την τριάδα Παπαγιάννης, Παπαπέτρου, Μήτογλου απάντησαν με επιμέρους σκορ 4-10 για το 50-49 στο 24΄. Ωστόσο, οι Βάσκοι έβγαλαν σωτήριους αιφνιδιασμούς, ο Βιλντόζα βρήκε και πάλι ρυθμό από τα 6.75 (2/2 τρίποντα) και στο 29΄ ξέφυγαν και πάλι με +10 (66-56), πριν ο Φόστερ μειώσει στο τέλος του δεκαλέπτου σε 66-58.

Στον... επίλογο του αγώνα η «βροχή» τριπόντων της Μπασκόνια (5/6 μέχρι το 35΄), δια χειρός Βιλντόνα (2), Πέτερς (2) και Γκιεντράιτις (1), έριξε στο καναβάτσο την ελληνική ομάδα, γράφοντας το 83-60, απέναντι στους «πράσινους» που έδειχναν να έχουν μείνει από δυνάμεις.

Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να έχει... συμβιβαστεί με την έκτη ήττα του στη Euroleague.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεφς, Παστούσιακ, Ορντόφ

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ντούσο Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλντόζα 19 (5), Τζέκιρι 10, Χένρι 14 (2), Σεντεκέρσκις 2, Ντιόπ 5, Φαλ, Πέτερς 19 (4), Ντράγκιτς 6, Γκεντράιτις 12 (2), Πολονάρα 6, Κούρουκς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Γιώργος Βόβορας): Μακ 2, Παπαγιάννης 11, Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 16 (3), Κασελάκης 4 (1), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 15 (3), Γουάιτ 8, Μήτογλου 2, Σαντ Ρος 9 (1).