Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός 79-81: Μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι

Η χορευτική κίνηση του Γιώργου Πρίντεζη και το καλάθι που πέτυχε (αστόχησε στην συνέχεια στην ελεύθερη βολή) στα 3.2 δευτερόλεπτα πριν την λήξη έδωσαν το μεγάλο «διπλό» (81-79) στον Ολυμπιακό στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, που ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη δεν μπόρεσε να βρει λύσεις για να φτάσει στη νίκη.

Μεγάλη εμφάνιση του Γιώργου Πρίντεζη (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), που ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, εξαιρετική εμφάνιση του κορυφαίου σκόρερ όλων των εποχών στην διοργάνωση Βασίλη Σπανούλη (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), τρομερή δουλειά αμυντικά από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που πέτυχε και τρία τρίποντα (11 πόντοι συνολικά με 3/4 τρίποντα και 2 ριμπάουντ).

Ο Κώστας Σλούκας ήταν η ήρεμη δύναμη και εκείνος που έδινε τον τόνο στο δημιουργικό κομμάτι (12 πόντοι-7 ασίστ), αλλά τι να πει κανείς και για τον Άαρον Χάρισον, που έτυχε τέσσερα τρίποντα στην δεύτερη και τρίτη περίοδο, εκεί που ο Ολυμπιακός αντέδρασε και επέστρεψε στο ματς…

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός έδειξε να αιφνιδιάζεται από την πιεστική άμυνα του Ερυθρού Αστέρα, που πήρε άμεσα… αέρα 9 πόντων (14-5 στο 5’) αξιοποιώντας την περιφερειακή ευστοχία από τους Κόρει Γουόλντεν και Τζόνι Ο’ Μπράιαντ.

Οι Σέρβοι με το εντυπωσιακό ποσοστό 75% στα τρίποντα (6/8) και 75% στα δίποντα (3/4) έφτασαν την διαφορά στο +16 (30-14 στο 15’). Ο Κώστας Σλούκας αποτελούσε την μοναδική επιθετική λύση για τους «ερυθρόλευκους» που δεν είχαν ενέργεια και αποσυντονίστηκαν από την πίεση του αντιπάλου.

Με 2/5 τρίποντα (40%), 5/6 δίποντα (83.3%) και μόλις 4 ασίστ ήταν λογική η διαφορά που «έχτισαν» οι γηπεδούχοι. Στην δεύτερη περίοδο, ο Βασίλης Σπανούλης και ο Γιώργος Πρίντεζης με την εμπειρία τους και την ποιότητα τους μείωσαν την διαφορά (35-23 στο 23.30’’).

Το κρεσέντο του Σπανούλη επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να μειώσει την διαφορά (37-27 στο 15’) και να πλησιάσει (41-33 στο 28’). ΜακΚίσικ και Χάρισον έδωσαν κι αυτοί λύσεις την ώρα που οι Σέρβοι δεν σκόραραν άλλο από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στους 8 πόντους (45-37 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν πιο αποφασιστικοί και με διάθεση να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Με τον Γιώργο Πρίντεζη να δίνει το… σύνθημα (45-39 στο 21’) πίεσε πολύ στην άμυνα και με τον Άαρον Χάρισον να «εκτελεί» από τα 6.75 (είχε 3/3 τρίποντα) έφερε τον Ολυμπιακό σε… απόσταση αναπνοής (52-51 στο 25’), ενώ στην συνέχεια ο Έλις με εξαιρετική πάσα του Κώστα Σλούκα έδωσε προβάδισμα (52-53 στο 26’) στην ελληνική ομάδα, η οποία με την ωριμότητα του Βασίλη Σπανούλη, την οξυδέρκεια του Κώστα Σλούκα και την πολύ καλή αμυντική δουλειά του Γιαννούλη Λαρεντζάκη βρέθηκε να προηγείται στο 30’ (61-62).

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ολυμπιακού με την τεράστια εμπειρία διαχειρίστηκαν την πίεση του Ερυθρού Αστέρα υποδειγματικά και αφού σκόραραν με τον Βασίλη Σπανούλη, που έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στην διοργάνωση ξεπερνώντας τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο (61-64 στο 31’), άνοιξαν κι άλλο το σκορ.

Τα τρίποντα των Πρίντεζη και Λαρεντζάκη έδωσαν σημαντικό προβάδισμα 9 πόντων (61-70 στο 32.30’’) στον Ολυμπιακό. Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε με τον Λόιντ (69-70 στο 34’), αλλά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ευστόχησε ξανά από τα 6.75 (69-73 στο 35’).

Με τον Τζόρνταν Λόιντ να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση του Ερυθρού Αστέρα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (76-76 στο 37.30’’) προσδίδοντας σασπένς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στα τελευταία λεπτά οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Πρίντεζη να έχει τον τελευταίο λόγιο με μια χορευτική κίνηση «άδειασε» την άμυνα του Ερυθρού Αστέρα, σκόραρε (79-81) ενώ απέμεναν 3.2 δευτερόλεπτα για το φινάλε και κέρδισε και φάουλ.

Αστόχησε στην ελεύθερη βολή και στην τελευταία επίθεση οι Σέρβοι επιχείρησαν ένα σουτ απελπισίας χωρίς αποτέλεσμα επιτρέποντας στους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίσουν μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Πατέρνικο, Αλιάγα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-16, 45-37, 61-62, 79-81.