Μακάμπι - Ολυμπιακός 87- 89: Απόδραση από το Τελ Αβίβ

Σπουδαίο «διπλό», με το οποίο αρνείται να εγκαταλείψει το «κυνήγι» της οκτάδας, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στο Τελ Αβίβ, απέναντι στον πρώην προπονητή του Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν νικηφόρα με 89-87 στην παράταση (73-73κ.α.) από την έδρα της Μακάμπι, για την 19η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 10-8 το ρεκόρ τους, σημειώνοντας την τρίτη διαδοχική νίκη και «αρπάζοντας» το έκτο εφετινό «διπλό». Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί υποχώρησαν σε 8-11. Οι Κώστας Σλούκας (21π., 11ασ.), Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13π.) και Σασα Βεζένκοφ (8π., με 2 κομβικά τρίποντα) «υπέγραψαν» την τεράστια επιτυχία του Ολυμπιακού στο Ισραήλ.

Οι δυο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο ματς και έκαναν εύκολα λάθη με τον Ολυμπιακό να παίρνει σκοράρισμα από τους Πρίντεζη και Χαραλαμπόπουλο και την Μακάμπι Τελ Αβίβ να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 18-13. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τους Ισραηλινούς να εκμεταλλεύονται τα λάθη του Ολυμπιακού και να κάνουν το 30-22 με τρίποντο του Τζόουνς στο 15΄.

Μάλιστα η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε σκοράρισμα από Ουίλμπεκιν και Ντόρσεϊ και πήγε μπροστά με 40-33 στο πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισε σε 40-40 με δράστη τον Σλούκα. Η Μακάμπι απάντησε και με δυο δίποντα από Μπράιαντ και Χάντερ έκανε το 48-42, ωστόσο ο Σλούκας δεν έμεινε αμέτοχος και έκανε το 48-49 με τρίποντο. Το ματς συνεχίστηκε να είναι ντέρμπι με την Μακάμπι να προηγείται με 55-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός πήρε ξανά το προβάδισμα και μάλιστα με τον Σλούκα έκανε το 57-60 στο 34΄. Ο Ζαν Σαρλ στο 38΄έγραψε το 64-67, με τον Ουίλμπεκιν με δυο βολές να κάνει το 66-67. Ο Αμερικανός μάλιστα με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην Μακάμπι (69-67) 01:45 πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Χάντερ έγραψε το 71-67 με δυο βολές στα 59,6΄΄ ενώ ο Χασάν Μάρτιν μείωσε στα 48,5΄΄ σε 71-69.

Ο Καλοϊάρο αστόχησε για τρεις και ο Βεζένκοφ κέρδισε φάουλ με τον φόργουορντ του Ολυμπιακού να κάνει το 2/2 από τις βολές για το 71-71. Ο Βεζένκοφ έκανε φάουλ στον Ντόρσεϊ στα 19,6΄΄, με τον γκαρντ της Μακάμπι να ευστοχεί στην πρώτη βολή για το 72-71 αλλά αστόχησε στη δεύτερη με τους Ισραηλινούς να παίρνουν ωστόσο το ριμπάουντ και τον Ουίλμπεκιν να κερδίζει ένα ακόμα φάουλ.

Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ έβαλε την πρώτη (73-71) για να αστοχήσει στη δεύτερη και τον Σλούκα να κερδίζει φάουλ από τον Χάντερ. Ο Έλληνας άσος του Ολυμπιακού είχε κρύο αίμα και με 2/2 βολές έκανε το 73-73 στέλνοντας το ματς στην παράταση αφού το μακρινό σουτ του Ουίλμπεκιν δεν βρήκε στόχο. Ο Καλοϊάρο έκανε το 75-73 στην παράταση αλλά ο Πρίντεζης με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα (76-75) στην ομάδα του, με τον Σλούκα από τη γραμμή των βολών να γράφει το 75-78 τρία λεπτά πριν το τέλος της παράτασης. Ο Ουίλμπεκιν μείωσε σε 77-78 με δυο βολές για να έρθει ο Τζόουνς με δίποντο να κάνει το 79-78. Ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ από τον Χάντερ και με 2/2 βολές έδωσε ξανά το προβάδισμα (79-80) στον Ολυμπιακό.

Ο Ουίλμπεκιν αστόχησε για τρεις αλλά ο Χάντερ πήρε το «σκουπίδι» και έκανε το 81-80 για να απαντήσει για τρεις ο Λαρεντζάκης γράφοντας το 81-83. Η Μακάμπι έκανε ένα ακόμα λάθος και ο Βεζένκοφ τιμώρησε τους Ισραηλινούς κάνοντας το 86-81 52,2΄΄ πριν το φινάλε. Ο Χασάν Μάρτιν έκανε φάουλ στον Χάντερ που έγραψε αρχικά το 83-86, ενώ στη συνέχεια μετά από άστοχο τρίποντο του Βεζένκοφ πήρε την μπάλα και κάρφωσε για το 86-85 19΄΄ πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Λαρεντζάκης με δυο βολές έκανε το 88-85 για να κερδίσει τρεις βολές ο Ουίλμπεκιν μετά από φάουλ του Σλούκα.

Ο Αμερικανός αφού έβαλε τις δυο πρώτες αστόχησε στην 3η χάνοντας την ευκαιρία για να ισοφαρίσει (87-88). Ο Ουίλμπεκιν έκανε φάουλ στον Λαρεντζάκη, με τον Έλληνα γκαρντ με 1/2 να γράφει το τελικό σκορ, μιας και το σουτ του Μπράιαντ δεν βρήκε στόχο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73 (κ.α.), 87-89 (α' παρ.)