Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 77-88: Μεγάλη νίκη για το «τριφύλλι» στο ντέρμπι του ΣΕΦ

ΙΝΤΙΜΕ SPORTS

Μαγική εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό μέσα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 88-77 και είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη και τελευταία φορά που οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα με 7-4.

Ένας Παναθηναϊκός που είχε σε μεγάλο βράδυ τους Σαντ-Ρος και Λευτέρη Μποχωρίδη, με τους Ουάιτ, Μπέντιλ και Μήτογλου να είναι εντυπωσιακοί. Από τον Ολυμπιακό πάλευε μόνος του ο Σακίλ Μακίσικ. Οι σημαντικότεροι αριθμοί του αγώνα τα 38 ριμπάουντ του Παναθηναϊκού (15 επιθετικά) απέναντι στα 19 του Ολυμπιακού και το… ασύλληπτο 25/25 βολές των «πράσινων».

Ο Ολυμπιακός θέλοντας να εκμεταλλευτεί την έδρα του και την απώλεια του Νεμάνια Νέντοβιτς από τον Παναθηναϊκό θέλησε να μπει εξ αρχής δυνατά και να επιβάλλει τον ρυθμό του. Και το κατάφερε για τα τρία πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου παίρνοντας το προβάδισμα με 7-4 έπειτα από καλάθι του Έλις. Ο Κάτας όμως είχε αποφασίσει να αγωνιστεί με υψηλό σχήμα και αυτό είναι κάτι που «βραχυκύκλωσε» τον Γιώργο Μπαρτζώκα και κατ’ επέκταση τον Ολυμπιακό.