Australian Open: Αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς - Νικητής με 3-0 ο Μεντβέντεφ

AP Photo/Andy Brownbill

Έχασε την ευκαιρία για πρόκριση στον τελικό του Australian Open ο Τσιτσιπάς, καθώς ηττήθηκε με 3-0 από τον Μεντβέντεφ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πάλεψε σκληρά αλλά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 3-0 σετ (6-4, 6-2, 7-5) από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Ο Μεντβέντεφ πήρε τη νίκη έπειτα από 2 ώρες και 9 λεπτά αγώνα στη Rod Laver Arena και έφθασε στην 20η συνεχόμενη νίκη του. Με εντυπωσιακό σερβίς και τρομερή σταθερότητα, ο Ρώσος είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και μόνο για ένα μικρό διάστημα στα μέσα του 3ου σετ, έχασε την αυτοσυγκέντρωση του, αλλά στο τέλος κατάφερε να φθάσει στη νίκη.

O Ρώσος τώρα, κόντρα στο «μόνιμο» πρωταθλητή τα τελευταία χρόνια Νόβακ Τζόκοβιτς, θα διεκδικήσει τον πρώτο Grand Slam τίτλο της καριέρας του, ενώ ο O Σέρβος προηγείται 4-3 στις νίκες.

Να σημειωθεί πως ο «Νόλε» είναι οκτώ φορές νικητής του Australian Open και θα επιδιώξει την κατάκτηση του ένατου τίτλου.