Καταπληκτικό ματς στο Μάντσεστερ και πρόκριση της Λίβερπουλ στα προημιτελικά του Europa League

Action Images via Reuters / Jason Cairnduff Livepic

Παιχνίδι αντάξιο της ιστορίας και της φανέλας τους πρόσφεραν Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ στους φιλάθλους, με πολλές φάσεις και την φιλοξενούμενη να παίρνει το εισιτήριο για την 8άδα του Europa League, ενώ Σπάρτα Πράγας και Μπράγκα έκαναν τις εκπλήξεις της βραδιάς.

Το ματς στο Όλντ Τράφορντ είχε σχεδόν την ίδια εικόνα στο ξεκίνημα του με αυτό του Άνφιλντ, με τους γηπεδούχους και πάλι (όπως η Λίβερπουλ την περασμένη Πέμπτη) να προηγούνται με πέναλτυ στο 32 του Μαρσιάλ (το κέρδισε ο ίδιος από τον Κλάιν). Αμέσως μετά πάντως η Λίβερπουλ είχε δοκάρι σε φάουλ του Στάριτζ και στο 45, λίγο πριν το σφύριγμα του διαιτητή, ο Κουτίνιο με μια μαγική ενέργεια από τα αριστερά ισοφάρισε σε 1-1.

2016 03 17T204450Z 101249090 MT1ACI14316606 RTRMADP 3 SOC

(Το πέναλτυ του Μαρσιάλ για την Γιουνάιτεντ / Πηγή: Action Images via Reuters / Jason Cairnduff Livepic)

Τόσο η Γιουνάιτεντ (που είχε μια ελαφριά πρωτοβουλία) όσο και οι φιλοξενούμενοι είχαν πάντως φάσεις και για άλλα γκολ, με Ντε Χεα και Μινιολέ να κάνουν σπουδαίες αποκρούσεις.

2016 03 17T205746Z 101249866 MT1ACI14316649 RTRMADP 3 SOC

(Το 1-1 από τον Κουτίνιο για την Λίβερπουλ / Πηγή: Reuters / Andrew Yates Livepic)

Στο 2ο ημίχρονο η Γιουνάιτεντ δεν είχε ούτε τις δυνάμεις, ούτε την ψυχολογία για να ψάξει το γκολ, αντίθετα η Λίβερπουλ ήταν εκείνη που θα μπορούσε να το σημειώσει, αν δεν είχε απέναντι της και πάλι τον Ντε Χέα.

2016 03 17T210810Z 101250490 MT1ACI14316678 RTRMADP 3 SOC

(Ο πανηγυρισμός του Γιούργκεν Κλοπ για την πρόκριση / Πηγή: Action Images via Reuters / Jason Cairnduff Livepic)

Η κάτοχος του τίτλου Σεβίλλη καθάρισε με 3 γκολ από το ημίχρονο την πρόκριση επί της Βασιλείας (διοργανώτριας πόλης του εφετινού τελικού), η Μπράγκα πέταξε έξω την Φενέρ (αποβλήθηκε στο ημίχρονο ο Βίτορ Περέιρα, που τα είχε με τους διαιτητές), ενώ με γκολ του Ομπαμεγιάνγκ η Ντόρτμουντ σφράγισε το εισιτήριο με 2η νίκη επί της Τότεναμ.

dortmund spurs

(Το 0-1 της Ντόρτμουντ / Πηγή: Reuters / Eddie Keogh Livepic)

Στα ματς που έγιναν νωρίς η εκπληκτική Σπάρτα Πράγας πέρασε από την Ρώμη με εντυπωσιακό 3-0 επί της Λάτσιο, ενώ στον Ισπανικό εμφύλιο ένα γκολ του Αντούριθ στο τέλος ήταν χρυσό για την Μπιλμπάο του Βαλβέρδε να προκρίνεται με το έκτος έδρας τέρμα μέσα στην Βαλένθια.