Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Μεσολόγγι 102-68: Εύκολη επικράτηση στο ΟΑΚΑ

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εύκολα στο ΟΑΚΑ του Μεσολογγίου με 102-68, όντας καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, αλλά και εξαιρετικός στην άμυνά του.

Κορυφαίος όλων ο Λευτέρης Μποχωρίδης (16 πόντους με 4/6 τρίποντα και 8 ριμπάουντ), με τον Χεζόνια (11π., 4 ασ.) να κάνει επίσης καλή δουλειά σε λίγο χρόνο, αλλά και όλους τους παίκτες να προσφέρουν σε αυτή την 100άρα. Στα θετικά και η παρουσία του Όγκαστ, που δείχνει σημάδια βελτίωσης το τελευταίο διάστημα.

Ο Παναθηναϊκός μετά από αρκετούς αγώνες σε Ευρώπη και (κυρίως) Ελλάδα ξεκίνησε συγκεντρωμένα την αναμέτρηση για να μη δώσει δικαιώματα στον αδύναμο αντίπαλό του. Με μπροστάρη τον Μήτογλου (7π. στο πρώτο 5λεπτο) και βοήθειες από Μποχωρίδη (5π.) και Μακ (5π.) έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο 5' (17-7 και 20-10). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ένα 0-4, για να πάρει το... όπλο του ο Χεζόνια και με 6 συνεχόμενους πόντους έφτασε τη διαφορά στο +11 (26-15) 1 λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη... Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε και το Μεσολόγγι πέτυχε 2 τρίποντα στο τέλος της περιόδου (29-21) και άλλο ένα στο ξεκίνημα για να φτάσει στο -5 (29-24). Οι «πράσινοι» τα... άκουσαν από τον Κάτας και έσφιξαν την άμυνά τους, ξεφεύγοντας ξανά με 11 με 6 συνεχόμενους πόντους μέσα από τη ρακέτα με Μπέντιλ και Μήτογλου. Στην άμυνα ωστόσο και κυρίως στην περιφερειακή δεν έδειχνε την κατάλληλη προσήλωση και δέχθηκε αρκετά μακρινά σουτ, κυρίως από τον Λάιονς, με τη διαφορά να ανεβοκατεβαίνει μεταξύ 11 και 6 και να κλείνει τελικά στο +9 (48-39) με τρίποντο του Ουάιτ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Κάτας μπήκαν συγκεντρωμένοι για να κάνουν αυτό που τους ζητούσε από την αρχή του παιχνιδιού. Να παίξουν άμυνα... Και τα κατάφεραν καθώς δέχθηκαν μόλις 11 πόντους σε αυτό το διάστημα (από τους 21 στο πρώτο και 18 στο δεύτερο). Στην επίθεση, με τον Χεζόνια να σκοράρει, αλλά και να δημιουργεί και τον Παπαγιάννη να παίρνει μπροστά και να... εμφανίζεται στο παιχνίδι, οι «πράσινοι» έφεραν τη διαφορά στα επίπεδα του +20, κλείνοντας την περίοδο με 74-50.

Το παιχνίδι έμοιαζε πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να αγγίζει διαφορά 30 πόντων (81-52 στο 34'). Σε εκείνο το σημείο ο Όντεντ Κάτας έκανε κάποιους... πειραματισμούς, παίζοντας σε ένα σημείο με τους Παπαγιάννη και Όγκαστ στην ίδια πεντάδα, όπως και τους Μακ, Δίπλαρο. Οι «πράσινοι» έφτασαν στο +31 στο 38' (91-60) με το σκορ να κλείνει τελικά στο 102-68.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 48-39, 74-50, 102-68.