Ο Παναθηναϊκός κέρδισε μέσα στην Τουρκία την Νταρουσάφακα με 86-84 για την Euroleague.

MVP ο Ουίλιαμς για τον Παναθηναϊκό EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Καθοριστικό βήμα πρόκρισης από το Top-16 της Euroleague έκανε ο Παναθηναϊκός περνώντας έστω στο φινάλε από την έδρα της Νταρουσάφακα και παράλληλα είναι πολύ κοντά στην κατάληψη της 3ης θέση του ομίλου του με νίκη επί της Τσεντεβίτα την άλλη αγωνιστική (χωρίς να αποκλείεται και η 2η και το πλεονέκτημα έδρας).

Ο Παναθηναϊκός δεν έπαιξε άμυνα στο πρώτο 10λεπτο και δέχθηκε 30 πόντους από την Νταρουσάφακα, με τον Ερντέμ να κάνει πάρτι με 16 (!). Έμεινε όμως μέσα στο ματς από την δική του επίθεση (22). Στην β περίοδο έσφιξε την άμυνα του (δέχθηκε μόνο 12) και συνεχίζοντας σε καλό ρυθμό στην επίθεσή του έκλεισε το ημίχρονο στο -2 (42-40).

Στο γ’ 10λεπτο με ακόμη καλύτερη άμυνα στην ρακέτα, και έχοντας φορτωμένους με φάουλ του Ραντούλιτσα, Καλάθη και Ουίλιαμς, δεν «πληγώθηκε» από τα τρίποντα των γηπεδούχων και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 63-65.

Το ματς πάντως ήταν ντέρμπυ μέχρι το τέλος αφού οι «πράσινοι» δεν είχαν καλά ποσοστά στο σουτ, ενώ οι Τούρκοι κέρδισαν και αρκετά επιθετικά ριμπάουντς. Όμως στο φινάλε μίλησε η ποιότητα των παικτών του Παναθηναϊκού, παρότι το 77-81 έγιεν 84-81. Εκεί όμως εμφανίστηκε ο εκπληκτικός Ουίλιαμς που ισοφάρισε σε 84-84 με τρίποντο και στην χαμένη επίθεση της Νταρουσάφακα, πρόσθεσε δύο ακόμη εύστοχες βολές για το τελικό 84-86.

Ο Ραντούλιτσα είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντς και ο Αμερικανός 19. Ο Φελντέιν πρόσθεσε 12, 10 ο Γκιστ, ενώ ο Διαμαντίδης με 8 ξεπέρασε τον Βούισιτς στην 6η θέση των σκόρερς όλων των εποχών στην Euroleague. Ο «3D» έφτασε τους 2.450 και πλέον βρίσκεται στο κυνήγι του Μάικ Μπατίστ που είχε πετύχει 2.496 στην διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός έχει πάντως παράπονα από την διαιτησία στο φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 12-18, 21-25, 21-21 (84-86)

Στο άλλο ματς του ομίλου η Λοκομοτίβ Κουμπάν κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα 86-62 και έχει επίσης ρεκόρ 8-4, όπως το «τριφύλλι», υπερτερώντας πάντως στην ισοβαθμία μαζί του. Ο Ερυθρός Αστέρας είναι πια στο 7-5, ενώ η Εφές υποδέχεται αύριο την Μάλαγα και είναι στο 5-6.