Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ρεάλ Μ. και είναι μέσα στην μάχη της πρόκρισης από το Top-16 Euroleague

Καταπληκτική εμφάνιση του Μάντζαρη με 6 στα 6 τρίποντα EUROKINISSI

Με ένα ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις για να πάρει την απαραίτητη νίκη στον «πρώτο τελικό» (μέχρι το φινάλε της φάσης), με την Ρεάλ Μαδρίτης και στο τέλος πανηγύρισε και την διαφορά που ήθελε (+12) με το 99-84.

Με επίθεση που έβγαζε φωτιές και άμυνα που δεν επέτρεψε στους Μαδριλένους να μπουν στην ρακέτα, αλλά μόνο να σουτάρουν από την περιφέρεια, οι ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι από το πρώτο δεκάλεπτο και εκτοξεύοντας την διαφορά στους 20 πόντους στο ημίχρονο (53-33) αγκάλιαζε την πολύτιμη νίκη και κυνηγούσε την διαφορά (-12), που είχε χάσει στην Μαδρίτη.

Στον ίδιο ρυθμό το ματς και στην 3η περίοδο με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την διαφορά στο +19, ενώ στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα έγινε διαγωνισμός τριπόντων από τις δύο ομάδες, αφού η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε προσπάθεια να κατεβάσει την διαφορά, αλλά δεν τα κατάφερε αφού οι ερυθρόλευκοι την κάλυψαν (+15)

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 30-16, 20-21, 26-30 (99-84)

Καταπληκτική εμφάνιση από τον εορτάζοντα Βαγγέλη Μάντζαρη με 19 πόντους (6 στα 6 τρίποντα και 5 ριμπάουντς). Υψηλές πτήσεις για τον Σπανούλη (18 πόντοι 6 ασσίστ), τον Πρίντεζη (17 πόντοι 7 ριμπάουντς) και τον Παπανικολάου (8 πόντοι, 8 ριμπάουντς, 1 μπλοκ), ενώ μικροτραυματισμούς είχαν οι Χάκετ (δάχτυλο) και Παπαπέτρου (μέση).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Χίμκι κέρδισε δύσκολα την Ζαλγκίρις με 76-71 στην Λιθουανία και πλέον στην βαθμολογία γίνεται πραγματικά μάχη, με 5 ομάδες (Ολυμπιακός, Χίμκι, Μπάμπεργκ, Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μ.) να έχουν ρεκόρ 6-6 (!), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μ και η Λαμποράλ με 8-4 είναι μια ανάσα από το να κλειδώσουν το πλεονέκτημα έδρας.

Ολυμπιακός-ΤΣΣΚΑ Μ (8/4 21.45)

*Στον όμιλο του Παναθηναϊκού η Εφές κέρδισε την Μάλαγα 87-67, αλλά οι «πράσινοι» με νίκη επί της Τσεντεβίτα «κλειδώνουν» την πρόκριση πριν ταξιδέψουν στην έδρα της Εφές. Αίσθηση προκάλεσε η συντριβή της Φενέρ με 89-59 από την Τσεντεβίτα.